Według raportu NOAA czerwiec 2015 był najcieplejszym czerwcem od czasu rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych

Czerwiec 2015 roku był najcieplejszym czerwcem od 1880 roku, kiedy zaczęto prowadzić takie pomiary – ogłosiła w poniedziałek Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA).

 
W miesiącu tym średnia temperatura nad całym globem była o 0,88 st. C wyższa od średniej dla XX wieku. Była także najwyższa dla czerwca od 1880 roku. Wcześniejszy rekord należał do 2014 roku, gdzie przewyższał średnią o 0,12 st. C.

Połowa roku wyjątkowo ciepła

Pierwsza połowa tego roku też była wyjątkowo ciepła, z rekordowymi temperaturami, co dowodzi, że globalne ocieplenie trwa. Porównując pierwsze półrocze 2015 roku, średnia temperatura na Ziemi przewyższała o 0,85 st. C średnią.

Globalne ocieplenie postępuje

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) opublikował w 2014 roku raport, w którym wykazano, że „temperatura powierzchni lądów i oceanów na całym świecie wzrosła od początku XX wieku prawie o 1 stopień C, a w niektórych częściach Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej wzrost ten wyniósł do 2,5 st. C”.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegał na początku lipca, że jeśli nie powstrzymamy procesu globalnego ocieplenia, do końca stulecia może ono wzrosnąć o 5-6 st. C.
Tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ odbędzie się w Paryżu w dniach 30 listopada-11 grudnia.

Fala upałów w Europie

Ostatnie dwa tygodnie czerwca oraz pierwsze dni lipca 2015 roku dla zachodniej Europy były rekordowo upalne. Holandia, Szwajcaria i Niemcy pobiły własne rekordy maksymalnej odnotowanej temperatury. Chłodniej było z kolei w Turcji czy w kurortach położonych nad Morzem Czarnym.

Za upał w Europie obwinia się prąd strumieniowy i ośrodek wysokiego ciśnienia.

źródło: tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.