Węgry zamykają 300 kilometrów granicy z Chorwacją

Zgodnie z zapowiedzią Węgry zamknęły o północy swą 300-kilometrową granicę z Chorwacją, aby powstrzymać napływ migrantów – poinformował rząd węgierski podkreślając, że zdecydowano się na to, „by chronić obywateli Węgier i Europy”.

Rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs powiedział w granicznej miejscowości Zakany, że kilkuset migrantów, którzy dotarli do granicy na kilka minut przed północą, zostanie wpuszczonych na terytorium węgierskie „ze względów humanitarnych”.

granica Wegry

Według węgierskiego portalu magyaridok.hu na pół godziny przed zamknięciem granicy do Zakany przybyło koleją 1200 uchodźców. Węgierska policja skierowała ich tam do innego pociągu, którym mają dojechać do granicy z Austrią.

Kovacs zapowiedział, że przejścia graniczne między obu krajami pozostaną otwarte, ale że zaostrzona zostanie tam kontrola. – Wprowadzimy ściślejszą kontrolę, żeby uniemożliwiać nielegalne przekraczanie granicy – podkreślił.

granica Wegry

We wrześniu Budapeszt z powodu narastającej fali migrantów zamknął granicę z Serbią. Również we wrześniu Węgry rozpoczęły budowę ogrodzenia na granicy z Chorwacją, którą na około dwóch trzecich długości wyznaczają rzeki Drawa i Mura. Nie jest jasne, czy granica zostanie uszczelniona także na tych odcinkach. W czwartek rząd węgierski poinformował o ukończeniu budowy tego ogrodzenia.

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto podkreślił w piątek wieczorem, występując w publicznej telewizji M1, że węgierska policja jest przygotowana do ochrony kraju, „gdyby została zaatakowana” na granicy z Chorwacją. Dodał, że oczekuje się, iż zamknięcie tej granicy ograniczy do minimum napływ nielegalnych imigrantów, podobnie jak w przypadku zamknięcia granicy z Serbią.

Szijjarto powiedział też, że zamknięcie granicy z Chorwacją może „złagodzić presję migracyjną na Austrię i Niemcy”. Jego zdaniem wyeliminuje to powody, dla których Austria miałaby zamknąć granicę z Węgrami. Wskazał, że zamknięcie tej granicy przez Austrię oznaczałoby wiele problemów dla wielu ludzi i firm i spowodowałoby poważne straty gospodarcze.

Agencja dpa zwraca uwagę, że nic dotąd nie wiadomo o ewentualnych planach Austrii, dotyczących zamknięcia granicy z Węgrami.

Zdaniem niemieckich kół rządowych posunięcie strony węgierskiej „z pewnością nie rozwiąże problemu” fali migrantów i „nie jest ono w tej chwili niezbędne”. Jest „sprzeczne z naszymi próbami stworzenia unijnej solidarności” – pisze dpa.

Decyzja o zamknięciu granicy z Chorwacją zapadła na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które zwołał premier Viktor Orban. Szijjarto podkreślił, że Węgry „respektują swoje zobowiązania w ramach Schengen na granicy węgiersko-chorwackiej”.

Wcześniej w piątek Szijjarto zapowiedział, że na granicy z Chorwacją Węgry utworzą dwie strefy tranzytowe przy przejściach granicznych Beremend i Letenye, w których migranci będą mogli składać wnioski o azyl, a przekroczenie granicy będzie możliwe tylko w wyznaczonych punktach.

Źródło: PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.