Wenecja: w rejonie przetoczyło się tornado. Widok jak po wojnie. Zginęły 23 osoby

tornado Wenecja

Przedmieścia Wenecji we Włoszech nawiedziła jedna z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii badań tych zjawisk na Starym Kontynencie. Wiatr przekraczający 300 km/h zmiótł z powierzchni ziemi murowane domy. Zniszczenia są olbrzymie, są też ofiary.

Trąba powietrzna na przedmieściach Wenecji we Włoszech.

Meteorolodzy już od rana ostrzegali, że północne Włochy mogą nawiedzić gwałtowne burze. O tej porze roku ostrzeżenia tego typu wydawane są bardzo często, zwłaszcza po fali upałów. Mieszkańcy po prostu je zbagatelizowali. Nikt nie spodziewał się, że późnym popołudniem nawiedzi ich żywioł, który zapamiętają do końca życia.

Około godziny 17:30 niebo nad Wenecją zaciągnęło się granatowymi chmurami. To miała być zwyczajna burza, le taka nie była. Przez południowo-zachodnie przedmieście jednego z najbardziej romantycznych miast świata, przetoczyła się monstrualna trąba powietrzna, która z łatwością wyrywała drzewa z korzeniami i obracała nawet najbardziej solidne budynki w gruzy.

Trąba powietrzna na przedmieściach Wenecji we Włoszech. tornado Wenecja

Nie było to tornado, które niszczy zabudowania z prefabrykatów, jak ma to miejsce w USA. Żywioł całkowicie zniszczył dworek, w całości murowany i ponad 100 innych murowanych zabudowań.

Widok przed przejściem tornada i po przejściu tornado Wenecja

Na podstawie zniszczeń, przybyli na miejsce eksperci, stwierdzili, że tornado osiągnęło kategorię F4, a więc wiatr miał prędkość w przedziale od 270 do 320 kilometrów na godzinę. Szacuje się, że było to około 300 km/h.

Bilans nawałnicy jest straszliwy. Zginęła 1 osoba, a 72 zostały ranne. Straty sięgają wielu milionów euro. Choć we Włoszech tak potężne tornada są zjawiskiem bardzo rzadkim, to jeśli już się pojawiają, to z największą częstotliwością właśnie w rejonie Wenecji.

tornado Wenecja

Jest to miejsce, gdzie zderzają się, że sobą skrajnie różne masy powietrza, gorące i wilgotne znad Adriatyku oraz chłodne i suche znad Alp, bardzo podobnie jak ma to miejsce na amerykańskich Wielkich Równinach, gdzie identyczne masy powietrza ścierają się ze sobą docierając znad Gór Skalistych i Zatoki Meksykańskiej.

Zdjęcie satelitarne superkomórki burzowej nad Wenecją we Włoszech tornado Wenecja

Najsilniejsze tornado nawiedziło rejon miasta Montello w lipcu 1930 roku. Żywioł miał najwyższą możliwą kategorię F5. Wiatr mógł dochodzić do blisko 500 km/h. Ścieżka zniszczeń rozciągała się na długości 80 kilometrów. Zginęły 23 osoby.

tornado Wenecja

tornado Wenecja

tornado Wenecja

tornado Wenecja

tornado Wenecja

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.