Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…Wenezuela trzęsienie ziemi
Kataklizmy Trzęsienia Ziemi

W Wenezuelę wyniszczoną kryzysem gospodarczym uderza potężne trzęsienie ziemi M7.3

Potężne trzęsienie ziemi nawiedziło we wtorek północno-wschodnią Wenezuelę, powodując panikę i szkody w Caracas oraz na wyspach karaibskich w pobliżu wenezuelskiego wybrzeża.

Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych – powiedział w telewizyjnym przemówieniu Néstor Reverol, minister spraw wewnętrznych. Dodał, że trzęsienie dotknęło pięć stanów, a rząd Wenezueli, już zmagający się z wyniszczającym kryzysem gospodarczym, rozmieścił 20 tys. pracowników służby ratowniczej.

Wenezuela trzęsienie ziemi

„To był bardzo przerażający moment” – powiedział 28-letni Harrison Domínguez, który mieszka w Yaguaraparo, około 20 kilometrów od epicentrum trzęsienia. Gdy wstrząs uderzył o 17:30 czasu lokalnego, powiedział, że „słupy uliczne i latarnie poruszały się tak, jakby były drzewami w trakcie huraganu”.
Wstrząs – jak podkreślił Domniguez – sprawił, że mury popękały w pobliskich domach.

Tymczasem 35-letni Jose Nevada ze wschodniego stanu Amacuro Delta oświadczył, że wstrząs był na tyle silny, że ludzie uciekali na ulice. „Ludzie wybiegali na ulice, wielu tam zostało, zgasło światło” – mówi. Mieszkańcy gromadzili się na ulicach, placach oraz parkach – w każdym miejscu, gdzie można uciec od kołyszących się budynków – i obejmowali nawzajem. Próbowali rozpaczliwie nawiązywać połączenia z bliskimi przez telefony komórkowe, ale usługi zostały na jakiś czas przerwane.

W Caracas, stolicy Wenezueli, będący w trakcie budowy wieżowiec znany jako Wieża Dawida, doznał rozległych uszkodzeń na wyższych piętrach i został pochylony – powiedział Reverol. Carlos Julio Rojas, który mieszka nieopodal wieży, oświadczył, że w pobliżu ewakuowano dziesiątki osób. „Mówiliśmy to od lat: ten budynek wymaga generalnego remontu” – dodał.

Na Karaibach mieszkańcy Trynidadu również odczuli potężne trzęsienie ziemi. Filmy udostępnione na portalach społecznościowych pokazywały gruzy spadające na samochody, produkty z półek sklepowych oraz uszkodzone budynki. Wstrząsy dały się we znaki również Ciudad Bolivar, setki kilometrów na południe w Wenezueli – wynika z amatorskich filmów publikowanych na Twitterze.

Amerykańska Służba Geologiczna (USGS) poinformowała, że wstrząs miał magnitudę 7,3 stopnia w skali Richtera, a holocentrum było na głębokości 120 kilometrów. Epicentrum znajdowało się na północny zachód od Yaguaraparo, w pobliżu wybrzeża Karaibów, około 160 kilometrów na zachód od Trynidadu i Tobago.
Budynki zakołysały się również w stolicy Kolumbii, Bogocie, oddalonej 1500 od epicentrum trzęsienia – donosi agencja Associated Press.

Wenezuela to kraj podatny na trzęsienia ziemi z powodu swojego położenia w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia. W 1997 r. wstrząs na wschodzie kraju zabił kilkadziesiąt osób.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o