Monitoring Bezpieczeństwa Ziemi

Codzienna porcja informacji ze świata: Niewiarygodne, Kataklizmy, UFO, Zagrożenia dla Ziem, Trzęsienia Ziemi, Wojna…genua wiadukt włochy zawalił się
Katastofa Włochy

Katastrofa w Genui. Zawalił się wiadukt – Co wiemy?

Tragedia w Genui to jedna z największych katastrof komunikacyjnych w najnowszej historii Włoch. Władze informują o 26 ofiarach, ale nie wykluczają, że życie straciło nawet 50 osób. Służby ostrzegają, że fragmenty mostu Ponte Morandi wciąż grożą zawaleniem.

Zdjęcia mosty przed i po zawaleniu:

1
We wtorek 14 sierpnia o godzinie 11:50 runął blisko stumetrowy fragment mostu na przedmieściach Genui a wraz z nim około 30 samochodów i trzy ciężarówki. Fragmenty konstrukcji spadały na tory kolejowe i stojące poniżej domy.

2
Do tej pory władze poinformowały o 26 ofiarach śmiertelnych i kilkunastu osobach rannych. Władze obawiają się, że liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.

3
Pierwsi przybyli na miejsce tragedii mówili, że zobaczyli „piekło”. Akcja ratunkowa wciąż trwa, biorą udział jednostki ratunkowe i strażacy. Pracę ratowników utrudniał ulatniający się gaz.

4
Świadkowie katastrofy mówili o piorunie, którzy uderzył w podstawę mostu i spowodował jego zawalenie. Nie potwierdziły tego włoskie władze. Inni mówili, że cudem zdołali się uratować. Jednym z nich był 33-letni piłkarz Davide Capello, który spadł z mostu, ale zdołał wyjść z auta o własnych siłach.

5
Pozostałe fragmenty konstrukcji wciąż grożą zawaleniem. W związku z tymi obawami z okolicznych domostw ewakuowano 440 osób.

6
Władze Włoch zadeklarowały niezwłoczne rozpoczęcie śledztwa, które wskaże odpowiedzialnych za katastrofę. Zapowiedziały również modernizację infrastruktury drogowej bez względu na koszty.

7
W rejonie Genui w dniu masowych wyjazdów w związku ze świętem Ferragosto doszło do paraliżu komunikacyjnego. Władze apelują, by omijać miasto.

8
Most Ponte Morandi uznawany był za przestarzały i niebezpieczny. Dwa lata temu przeszedł niewielki remont, jednak eksperci uważali, że powinien zostać rozebrany. Jeden ze specjalistów nazwał go „porażką inżynierii”.

9
Zdaniem władz jest za wcześnie na ustalenie przyczyny katastrofy, ale wielu ekspertów wyraża opinię, że mógł być nią stan wiaduktu i brak jego odpowiedniej konserwacji.

10
Do Genui płyną kondolencje z całego świata. Wyrazy współczucia przesłał także prezydent Andrzej Duda.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o