Widmo nowej wojny: USA przerzucają siły specjalne ku granicom Wenezueli

Amerykański plan przedostania się do Wenezueli pod pretekstem dostarczenia pomocy humanitarnej jest niebezpieczną prowokacją, która może doprowadzić do starć, co stworzy wygodny pretekst do siłowego odsunięcia Nicolasa Maduro od władzy — oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Wcześniej opozycja Wenezueli oświadczyła, że dostawy pomocy humanitarnej do kraju rozpoczną się 23 lutego. Rząd Nicolasa Maduro kategorycznie nie zgadza się na to, by konwój humanitarny wjechał na terytorium kraju.

Rozwój wydarzeń w Wenezueli zbliżył się do krytycznego punktu, wszyscy to widzą. Na 23 lutego zaplanowano niebezpieczną szeroko zakrojoną prowokację, podżeganą i kierowaną przez Waszyngton. Granice Wenezueli ma przekroczyć tak zwany konwój humanitarny, co grozi starciami pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami i stworzy wygodny pretekst do siłowego odsunięcia od władzy obecnego, urzędującego zgodnie z prawem prezydenta kraju

— powiedziała Zacharowa na briefingu.

Jednocześnie Moskwa uważa szczytem cynizmu i przykładem nieskrywanego szantażu apele prezydenta USA Donalda Trumpa do wenezuelskich wojskowych o ignorowanie rozkazów Nicolasa Maduro, i w tym kontekście USA nie porzucają oświadczeń na temat ingerencji w sprawy wewnętrzne ich kraju — oświadczyła w piątek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

Jeszcze raz powtarzam, prezydent zwraca się do sił zbrojnych drugiego niezależnego państwa z żądaniem, by nie podporządkowywały się kierownictwu tego suwerennego kraju, sprawującego władze zgodnie z prawem. Myślę, że po tym wszystkim amerykańscy politycy, którzy to wszystko akceptują, nie mają prawa wydawać ocen w kwestii legalności czy braku legalności czegokolwiek w tym życiu.

— dodała Zacharowa.

źródło: pl.sputniknews.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o