Wieczorem i w nocy wiatr osiągnie prędkość 100 km/h

Wichura Polska

Przed nami kolejna bardzo niespokojna doba. Nad północnymi regionami kraju przejdzie głęboki niż, którzy znów przyniesie nam wichury, ulewne deszcze, gradobicia, a nawet burze. Wiatr może osiągać nawet 100 km/h, przy tym powodując spore szkody.

Niż o imieniu Mikołaj (Niklas) będzie wędrować znad wód południowego Bałtyku przez Pomorze Gdańskie po obwód kaliningradzki między wtorkowym (31.03) popołudniem a nocą z wtorku na środę (31.03/1.04). To właśnie w tym okresie spodziewamy się największego zróżnicowania ciśnienia, a co za tym idzie, także najgwałtowniejszego wiatru.

Wichura Polska

Siłę wiatru dla odpowiedniego regionu sprawdzisz TU

Ciśnienie w centrum niżu spadnie do 974 hPa i takie wartości wskażą barometry w północnej Polsce w godzinach wieczornych. Jest to bardzo niskie ciśnienie, które wcześniej spadnie nawet o ponad 20 hPa, bardzo niekorzystnie wpływając na nasze samopoczucie.

Jeszcze przed południem wiatr zacznie się bardzo szybko nasilać w województwach zachodnich i południowych, a po południu także w centrum i na wschodzie. Towarzyszyć mu będą chwilami intensywne opady deszczu, lokalnie z burzami gradowymi. To właśnie podczas burz wiatr może osiągać największe natężenie.

Burze Polska

Późnym popołudniem i wieczorem nastąpi apogeum wichur. Na przeważającym obszarze kraju wiać może z zachodu w porywach do 80-90 km/h, a na zachodzie nawet powyżej 90 km/h. Nie można wykluczyć, że punktowo w woj. zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim i łódzkim podmuchy mogą dochodzić nawet do 100 km/h.

Wiatr może łamać gałęzie, powalać drzewa, zrywać dachy, unosić i przenosić nawet cięższe przedmioty oraz uszkadzać linie energetyczne. Warto już teraz usunąć z balkonów i sprzed domów lżejsze przedmioty, zabezpieczyć wszystko to, co może zostać porwane przez wiatr i stanowić dla kogoś zagrożenie.

Najlepiej przeparkować samochód spod drzew oraz wracając z pracy wieczorem omijać szerokim łukiem tablice reklamowe, słupy energetyczne oraz drzewa.

Bardzo wietrznie będzie także późnym wieczorem, wczesną nocą i późną nocą. Dopiero nad ranem w środę (1.04) zacznie wytracać prędkość, aż przestanie stanowić zagrożenie w godzinach południowych. Jednak całkowicie nie ustąpi. Nadal może dochodzić do 50-60 km/h.

Spodziewamy się obfitych opadów, a nawet burz. Temperatura na przeważającym obszarze kraju nie będzie przekraczać 5 stopni. Z powodu wiatru i opadów odczuwalnie będzie jednak dużo zimniej.

Pierwsze szkody wichury już poczyniły

W poniedziałek (30.03) nad Polską szalały wichury związane z niżem o imieniu Michał (Mike), który przeszedł podobnym torem, co spodziewany we wtorek (31.03) Mikołaj. Najmocniej wiało na Dolnym Śląsku, Podkarpaciu i na linii wybrzeża Bałtyku, gdzie porywy wiatru osiągały 90-100 km/h.

Wiatr powalał drzewa, zrywał dachy i linie energetyczne. Strażacy ponad 100 razy wyjeżdżali celem usuwania konarów trasujących drogi m.in. we Wrocławiu, w Legnicy, Wałbrzychu i Rzeszowie. Na szczęście nikt nie został ranny.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.