WIELKA BITWA O MOSUL ZAKOŃCZONA: Stolica tzw. Państwa Islamskiego zdobyta! Skala zniszczeń przeraża [WIDEO]

Brytyjski dziennik „The Telegraph” przekazał najświeższe informacje dotyczące walk o Mosul – miasto określane mianem stolicy tzw. Państwa Islamskiego. Premier Iraku ogłosił, że zostało ono uwolnione spod panowania bojowników ISIS. Wielomiesięczne walki zrównały niektóre rejony miasta z ziemią.

Bitwa o Mosul rozpoczęła się w październiku 2016. Siły irackie starały się odbić miasto z rąk islamskich bojowników z tzw. Państwa Islamskiego.

Nasz wróg jest niezwykle silny. Ale my też nie jesteśmy słabi. Oni walczą nie tylko z Kurdami czy szyitami, ale z całym światem. Nie możemy pozwolić im wygrać, robimy to dla dobra całego świata – powiedział jeden z generałów Orli Guerin podczas oblężenia miasta.

21 października ISIS zaatakowało miasto Kirkuk znajdujące się również w północnym Iraku. Następnego dnia wojska rządowe przeprowadziły kontratak i odbiły miasto. Na początku listopada rozpoczęły się walki o wschodnią część Mosulu. Przejęto ją w styczniu po prawie 100 dniach walk. Znacznie trudniejsza okazała się ofensywa na zachodniej części miasta. Tam wyniszczające walki trwały aż do 9 lipca.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2003 roku miasto to liczyło około 1,8 mln mieszkańców i było jednym z 3 największych ośrodków w całym Iraku. Wojna, a po niej opanowanie przez bojowników ISIS sprawiły, że już w 2015 roku liczbę mieszkańców szacowano na około 650 tys. Obecnie Mosul jest w znacznej części gruzowiskiem co widać na filmach AFP i ODM:

Premier Iraku Hajdar al-Abadi ogłosił, że iracka armia pokonała bojowników islamskich w Mosulu, tym samym miasto zostało uwolnione po prawie 7 miesiącach walk. Władze irackie nie mają wątpliwości – to potężny cios w bojowników ISIS, ponieważ to miasto traktowali jako swoją stolicę. Zwycięstwo uszczupla terytorium tzw. Państwa Islamskiego, jednak bojownicy nadal są groźni, szczególnie próbując dokonać kolejnych zamachów samobójczych.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “WIELKA BITWA O MOSUL ZAKOŃCZONA: Stolica tzw. Państwa Islamskiego zdobyta! Skala zniszczeń przeraża [WIDEO]”

 1. To dzieki mnie!
  WIELKIEMU IMPERATOROWI IV RZESZY ZYDOWSKIEJ!Jaroslawowi TW BALBINIE Kaczynskiemu!
  Tak pierdollem ze swej zydowskiej kichy ze ich do jaskin zmiotlo
  A jak dalej bracia beda sie rzucac to ich mieciem pociacham i bombka zkichy potraktuje,jako
  Wielki Imperator IV RZESZY ZYDOWSKIEJ!

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.