Wielka erupcja europejskiego wulkanu Etna

wulkan etna erupcja 2013Włochy –  doszło do pierwszej tak dużej erupcji wulkanu Etna w 2013 roku (19 luty).  Słynny sycylijski wulkan wybuchnął w nocy, wysyłając piękne fontanny ognia w powietrze. Dramatyczne sceny został zarejestrowane na filmie przez  włoskiego kamerzystę Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii.

Od wtorku wypluwa z siebie rzeki lawy. Na razie bezpośredniego zagrożenia dla okolicznych mieszkańców i transportu lotniczego nie ma.

Etna to  jeden z największych na świecie i najbardziej aktywnych wulkanów. Gwałtownej erupcji można było się spodziewać po zaobserwowaniu ostatnio błyskawic w kraterze wulkanu – te oznaczają, że zbliża się gwałtowna erupcja.

Etna – czynny stratowulkan we Włoszech na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest to obecnie najwyższy i największy w Europie stożek wulkaniczny (145 km obwodu u podnóża). Wysokość 3340 m n.p.m. (wskutek wybuchów ulega zmianom). Zbudowany jest głównie z bazaltu. Posiada ponad 270 kraterów bocznych. Na wschodnim stoku rozpadlina (Valle del Bove) o stromych ścianach ma  głębokości do 1000 m. Dolne stoki są gęsto zaludnione, pola uprawne, sady i winnice sięgają ok. 800–900 m n.p.m. Górna granica lasu znajduje się na wysokości 2200 m n.p.m. Do 3000 m n.p.m. rozciągają się murawy wysokogórskie. Wyższe partie przez większą część roku pokryte są śniegiem.

źródło:wikipedia

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o