Wielka ewakuacja we Włoszech. 15 tysięcy osób ewakuowano z powodu nadchodzących wstrząsów

W Nursji, strażacy kontrolowali szkody wokół XIII-wiecznej Bazyliki Św. Benedykta, która zawaliła się, pozostawiając jedynie stojącą fasadę oraz Katedrę Św. Marii Argentea, której dzwonnica uległa poważnemu popękaniu.

Ponad 15 tys. osób umieszczono w poniedziałek w hotelach i pensjonatach w środkowych Włoszech w związku z największymi od ponad ćwierćwiecza trzęsieniami ziemi, które nawiedzają te same regiony regularnie na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy – donosi Reuters.

wlochy

Nie odnotowano ofiar śmiertelnych czy poważnych obrażeń po niedzielnym trzęsieniu ziemi o wielkości 6,6 stopnia w skali Richtera, częściowo dlatego, że wielu ludzi opuściło swoje uszkodzone bądź zniszczone domy po sierpniowym kataklizmie, który pozbawił życia 297 osób.

Ujęcia video z samolotu, opublikowane przez lokalną straż pożarną, przedstawiają długie pęknięcia biegnące wzdłuż powierzchni góry Redentore w pobliżu epicentrum zamkniętej murami Nursji we włoskiej Umbrii.
Organ ochrony ludności Włoch poinformował, że ponad 4500 osób zostało przeniesionych do hoteli na wybrzeżu Adriatyku i wokół jeziora Trasimeno, w pobliżu uniwersyteckiego miasta Perugia.

Kolejne 10 tys. przygotowano do umieszczenia w tymczasowych ośrodkach ewakuacyjnych w regionach Umbria i Marche – podkreśla organ, dodając, że tysiące już zostało zmuszonych do opuszczenia domów przez sierpniowe trzęsienie.

Premier Matteo Renzi obiecał odbudować obszary dotkniętych żywiołem i upewnia się, czy korupcja nie odegrała roli w projektach budowlanych. „Nie jeden cent został zmarnowany; my musimy pokazać, że wiemy, jak wykonywać roboty publiczne bez strat i bez złodziejstwa, w przeciwieństwie do niektórych odcinków w przeszłości” – napisał Renzi w biuletynie.

W Nursji, strażacy kontrolowali szkody wokół XIII-wiecznej Bazyliki Św. Benedykta, która zawaliła się, pozostawiając jedynie stojącą fasadę oraz Katedrę Św. Marii Argentea, której dzwonnica uległa poważnemu popękaniu.

Niedzielny wstrząs był odczuwalny w miastach oddalonych na północ, m.in. w Bolzano, w pobliżu granicy z Austrią w rejonie południowej Apulii.

Szkoły zostały zamknięte w poniedziałek w rzymskiej stolicy, ponieważ burmistrz Virginia Raggi zarządziła przeprowadzenie kontroli w budynkach, aktualizowano również plan ewakuacji miasta na wypadek wystąpienia kolejnych, mocniejszych wstrząsów. „Każda szczelina, każda usterka będzie dokładnie sprawdzana” – dodała. „Musimy dmuchać na zimne”.

Główny sejsmolog Gianluca Valensise ostrzega przed kolejnymi trzęsieniami ziemi, które mogą trwać przez kilka tygodni w związku z „efektem domina” występującego wzdłuż środkowoapenińskiego systemu uskoków.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Wielka ewakuacja we Włoszech. 15 tysięcy osób ewakuowano z powodu nadchodzących wstrząsów”

 1. Ewangelia wg św. Łukasza 21,5-19.
  Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział:
  «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».
  Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?»
  Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz: „Nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi.
  I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».
  Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu.
  Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie.
  Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników.
  Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.
  Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony.
  Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić.
  A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią.
  I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich.
  Ale włos z głowy wam nie zginie.
  Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.