Wielka katastrofa w Chinach. Potężne jezioro prawie zniknęło

Zdjęcia jednoznacznie wskazują, że największe chińskie jezioro słodkowodne częściowo wyschło, m.in. z powodu klimatu i działalności człowieka.

Znaczna część Jeziora Poyang, które jest około trzy razy większe od Greater London, zniknęła po północnej części chińskiej prowincji Jiangxi, która cierpi wskutek niedoboru opadów trwającego od połowy września. Na zdjęciach podjętych 2 listopada w mieście Lushan, niegdyś rozległy i bogaty zbiornik zamienił się w ogromną łąkę, dzięki czemu mieszkańcy mogą bez problemów chodzić po niej pieszo.

jezioro

jezioro

Wysokość lustra wody w Jeziorze Poyang zmienia się z roku na rok. W tej chwili obejmuje ono powierzchnię 4,5 tys. kilometrów kwadratowych – informuje iangxi Poyang National Nature Reserve Authority. Jezioro jest zatem trzykrotnie większe od Wielkiego Londynu, który zajmuje obszar równy 1,572 kilometrów kwadratowych.

Historycznie rzecz biorąc jezioro było znane z obfitości w ryby słodkowodne i krewetki oraz dostarczanych zasobów wodnych na pobliskie pola ryżowe. Jednak zdjęcia wykonane na początku listopada z Jiujiang ujawniły sceny bliskie końca świata. W dzielnicy Lushan Jiujiang widoczny jest ogromny statek, który spoczywa na dawnym dnie jeziora Poyang.

jezioro

Wyspa Luixingdun, która niegdyś służyła jako znak nawigacyjny i miejsce latarni morskiej, została otoczona trawą, gdzie teraz wypasane jest bydło. Pagoda i świątynia, które znajdują się w środkowej części jeziora, dziś stoją na suchej powierzchni.

Niski poziom wody w jeziorze podnosi alert dla lokalnego przemysłu rybnego. Rybacy skarżą się, że populacja ryb gwałtownie się zmniejsza. Dodatkowo sezon połowowy w tym roku zakończył się o dwa miesiące wcześniej z powodu spadku wysokości wody.

Jezioro Poyang systematycznie wysycha w zimie. Jednak tegoroczna susza nadeszła o 54 dni wcześniej niż zwykle.
Poziom wody w sekcji Xingzi spadła poniżej 12 metrów w dniu 19 września, zaznaczając wczesny początek pory suchej.

Według naukowców poziom wody w jeziorze, które jest połączone z rzeką Jangcy, obniża się z roku na rok coraz wcześniej. Może to być związane z obniżeniem poziomu wody w rzece Jangcy, spowodowanym zmniejszeniem opadów i działalnością człowieka – donosi Xinhua, powołując się na urzędnika departamentu zasobów wodnych Jiangxi.

 

źródło: krolowa-superstar
Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
samPiotrek Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sam
Gość
sam

Czy człowiek musie wszystko na tej planecie zniszczyć? Skoro tak, planeta powinna wyeliminować tego ssaka.

Piotrek
Gość
Piotrek

Skąd ten cytat?

Anonimowo
Gość
Anonimowo

„a wody przestały rozpaczać”