Wielka susza w Republice Południowej Afryki. Sytuacja pogorszy się przez El Nino

Mieszkańcy Republiki Południowej Afryki walczą w ciągu ostatnich kilku miesięcy z wyjątkowo ciężką suszą wywołaną najprawdopodobniej wydarzeniem El Nino, który prowadzi do spadku opadów na terenie całego kraju. Synoptycy przewidują, że rekordowa pora sucha, z ograniczeniami wody, które weszły już w życie w niektórych regionach prowincji Gauteng i KwaZulu-Natal, potrwa jeszcze co najmniej pół roku – podaje agencja Xinhua.

Francois Engelbrecht, badacz z Rady Nauki i Badań Przemysłowych (CSIR), powiedział, że perspektywa bardziej deszczowej niż zwykle pory monsunowej pozostaje ujemna, a co za tym idzie susza będzie trwać dalej, a może się nawet pogłębić.

„Zwykle gdy mamy do czynienia z anomalią El Nino, opady w RPA są słabsze. W niektórych przypadkach sprzyjają powstaniu poważnej suszy” – powiedział Engelbrecht.

El Nino to wzrost temperatury powierzchni oceanu we wschodniej i centralnej części Pacyfiku, który występuje średnio co dwa do pięciu lat. Podczas gdy w jednych regionach przyczynia się do powodzi (jak np. aktualnie w Teksasie), na południu Afryki zwykle przyczynia się do dramatycznych susz, zwiększa liczbę upalnych dni, co zmniejsza tym samym wilgotność gleby.

Susza

Susza

Engelbrecht powiedział, że susza spowoduje poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa żywnościowego kraju, biorąc pod uwagę, że w ostatnich dwóch sezonach RPA nie otrzymał odpowiednich deszczów. „Jeżeli trzeci sezon z rzędu przyniesie mniejsze niż zwykle opady, będzie to mieć bardzo negatywny wpływ na rośliny, które potrzebują wilgoci, aby rosnąć” – podkreślił ekspert.

Susza

Engelbecht dodał również, że El Nino również może sprawić, iż zbiorniki wodne w kraju znajdą się w poważnym niebezpieczeństwie, co doprowadzi do ograniczenia dostaw wody pitnej do wielu mieszkańców.

Susza

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.