Wielka zima atakuje Europę

Śnieżny chaos pogłębia się w Europie. Coraz więcej miejscowości jest odciętych od świata, setki wypadków, kilkanaście ofiar…

Najwyższy czerwony stopień ostrzeżenia pojawił się w Niemczech i Austrii, gdzie przed weekendem ma spaść kolejne półtora metra białego puchu. Trwający od ponad tygodnia chaos pogodowy opowiedziany jest za śmierć 17 osób; ostatnią ofiarą śmiertelną jest 16-letni chłopiec pochodzenia austriacko-niemieckiego, który zginął na stoku narciarskim w Austrii.

snieg niemcy austria

Według Süddeutsche Zeitung rodzice i brat chłopca widzieli, jak nastolatek został zasypany śniegiem w wiosce narciarskiej St. Anton am Arlberg w środę po południu. Rodzina ponoć wezwała pomoc, gdy utknęli na stoku, ale lawina zeszła jeszcze zanim na pomoc przybyli ratownicy.

Z powodu złych warunków atmosferycznych oraz wysokiego zagrożenia lawinowego zamknięto ponad 1,5 tysiąca kilometrów stoków narciarskich oraz zatrzymano 450 wyciągów. Kolejną ofiarą śmiertelną jest 54-letnia kobieta, która zginęła po zaśnięciu za kierownicą na niemieckiej autostradzie A8. Na Słowacji ratownik górski powiedział, że 37-letni mężczyzna został zabity przez lawinę w górach Mała Fatra.

W austriackim mieście Hohentauern, gdzie w ciągu ostatniej nocy spadł blisko metr uwięzionych, na drogach uwięzionych zostało 2 tys. osób – donosi Bild. Galtuer w zachodniej Austrii, gdzie ogromna lawina w 1999 r. zabiła 31 osób, została ponownie dostępna w czwartek po odcięciu.

W Bawarii, na południu Niemiec, na oblodzonych nawierzchniach dróg ubiegłej nocy doszło 100 wypadków samochodowych. Powstawały ogromne kilkudziesięcio kilometrowe korki. Setki mieszkańców Berchtesgarden w Bawarii zostało odciętych od świata, a żywność musiała być dostarczana przez specjalne pojazdy wojskowe, ponieważ zwykłe samochody ciężarowe nie były w stanie poruszać się po zaśnieżonych jezdniach.

Po śnieżycach w austriackich Alpach

Pociągi również napotykają na poważne problemy; mają nawet kilkugodzinne opóźnienia, a niektóre kursy zawieszono. Jakby tego było mało w Niemczech chaos komunikacyjny zaostrza protestujący personel ochrony lotniska, który w czwartek uziemił setki lotów. W Alpach ze względu na poważne ryzyko lawinowe, odwołano większość połączeń kolejowych, a z powodu trudnych warunków atmosferycznych w Bawarii od kilku dni zamknięte są także szkoły.

Niemiecka Służba Pogodowa (DWD) wydała w czwartek czerwony kod ostrzeżenia dla południowej i  wschodniej części kraju, gdzie do intensywnych opadów śniegu dołączy niska temperatura sięgająca -9 stopni. „Po ostatnich opadach śniegu, które przyniosły wzrost pokrywy śnieżnej o około 25 centymetrów, w najbliższych godzinach spodziewamy się dalszych opadów, który przyniesie kolejne 10-20 centymetrów” – czytamy w komunikacie DWD.

Po śnieżycach w austriackich Alpach

W wielu regionach Niemiec warunki atmosferyczne będą bardzo ciężkie. Drogi mogą stać się nieprzejezdne, a drzewa będą się łamać pod ciężarem śniegu. Zaapelowano do kierowców, aby w miarę możliwości powstrzymali się od podróżowania po drogach. Najwyższe ostrzeżenia przed lawinami są podtrzymywane również w Austrii, gdzie władze ostrzegały, że śnieg jest „słabo związany i w dużej mierze niestabilny”. W przypadku Saltzburga, gdzie w styczniu spada zwykle około 52 centymetrów śniegu, pokrywa przez pierwsze dziesięć dni miesiąca zwiększyła się już o 127,5 cm.

Fala mroźnego, arktycznego powietrza dotarła ostatnio nawet do Grecji, gdzie we wtorek w mieście Florina na północy kraju temperatura spadła do -23 stopni. W Atenach i Salonikach spadł śnieg, otulając białą pierzynką krajobrazy i plaże z palmami na wybrzeżu, a na Cyprze padał ulewny deszcz i śnieg. Również w Turcji na zasypanych drogach utknęło setki samochodów, co zmusiło ratowników do udzielenia pomocy uwięzionym kierowcom i pasażerom.

Lotniska w Austrii śnieg

W Republice Czeskiej w czwartek około 9000 gospodarstw domowych było pozbawionych prądu elektrycznego po obfitych opadach śniegu w regionach graniczących z Niemcami i Austrią. Górskie drogi są zamknięte.

Na norweskiej arktycznej wyspie Svalbard ponad 100 osób zostało ewakuowanych z powodu burzy i ryzyka lawin. Swoje domy z powodu lawin musieli opuścić mieszkańcy kilkudziesięciu domów u podnóży góry Sukkertoppen. Zamknięto również szkoły i przedszkola, obiekt sportowy oraz bibliotekę publiczną.

Apokalipsa śnieżna w Austrii
Apokalipsa śnieżna w Austrii

Austria apokalipsa śnieżna w 2019 roku apokalipsa śnieżna Meksyk

Po śnieżycach w Turcji
Po śnieżycach w Turcji

 

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

6
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
panoramix dżonBliżej nieokreslonyNajemnik SorosaDobry ZiomekKimBury Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
panoramix dżon
Gość
panoramix dżon

trzeba łopatować

Dobry Ziomek
Gość
Dobry Ziomek

co to za zjebane reklamy! Admin zrób coś z tym bo sie wyświetlaja na cały ekran ! jestem zniesmaczony to nie jest smaczne, Pozdro

panoramix dżon
Gość
panoramix dżon

zainstaluj Pan adblock ( taka wtyczka do przeglądarki ) i nie widać reklam

KimBury
Gość
KimBury

Globalne ocieplenie atakuje! Wkrótce może tak się ocieplić, że zamarzniemy i zostaniemy zasypani śniegiem.

Najemnik Sorosa
Gość
Najemnik Sorosa

Jednym z powodów globalnego ocieplenia jest zanikanie golfstromu, na tej szerokości geograficznej, powinno być znacznie zimniej, gdy golfstrom zanika, częściej napływa do nas gorące powietrze znad Sahary (w zeszłym roku lato od początku kwietnia do 20 listopada non stop), a zimą ataki arktycznego powietrza (przykładem jest tegoroczna zima i długo utrzymująca się temperatura -20 stopni w marcu zeszłego roku, po której w ciągu 2 tygodni, zrobiło się 40 stopni cieplej). Zaniknie wiosna i jesień, będą gorące suche lata i ostre snieżne zimy.

Bliżej nieokreslony
Gość
Bliżej nieokreslony

Otóż to, też to zaobserwowałem. 01 kwietnia przeprowadzałem się na granicę DE z NL do Monchengladbach. Było zimno, ale pojawiało się pierwsze słońce, nie było mowy o śniegu. Raptem 20 kwietnia miałem już krótkie spodenki. Teraz mieszkając na samym końcu NL (Roosendal) biegałem jeszcze w szortach 3 dni przed świętami.