Wirus Ebola spowodował już śmierć ponad 2400 osób wśród 4784 chorych

Tempo rozprzestrzeniania się eboli w Afryce Zachodniej przekracza możliwości udzielenia pomocy wszystkim zarażonym – ostrzegła w piątek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wirus spowodował już śmierć ponad 2400 osób wśród 4784 chorych.

Zdaniem WHO szczególnie trudna sytuacja panuje w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.

„Obecna epidemia eboli, która sieje spustoszenie w części Afryki Zachodniej jest największą, najbardziej złożoną i najgroźniejszą z jaką mieliśmy do czynienia w ciągu 40 lat historii tego wirusa” – powiedziała na konferencji prasowej w Genewie dyrektor generalna WHO Margaret Chan.

Liczba nowych pacjentów znacznie przewyższa nasze możliwości udzielania im pomocy

Organizacje pomocowe z całego świata wysyłają do krajów Afryki Zachodniej sprzęt medyczny i pieniądze, ale mimo to epidemia rozszerza się coraz szybciej. W piątek ministerstwo zdrowia Kuby zapowiedziało wysłanie do Sierra Leone pond 160 pracowników medycznych, którzy na miejscu mają pomóc w walce z wirusem. Decyzja rządu w Hawanie została pochwalona przez WHO.

„Jeżeli mamy iść na wojnę z ebolą będziemy potrzebować sił do walki” – powiedziała dyrektor Chan podkreślając, że w Afryce Zachodniej nadal brakuje 1,5 tys. lekarzy do udzielania pomocy potrzebującym.

Zdaniem ekspertów, problem leży nie tyle w braku sprzętu ile w niedostatecznej liczbie wykwalifikowanego personelu medycznego i słabo rozwiniętym systemie ochrony zdrowia w Afryce Zachodniej. Sytuację pogarsza dodatkowo bieda i niski poziom higieny panujący w tej części świata.

źródło: PAP

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.