Wirus Zika przenoszony przez komary w lecie dotrze do Europy

W połowie maja Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że tego lata wirus Zika może dotrzeć do Europy. Naukowcy opracowali specjalne mapy, dzięki którym możemy się dowiedzieć, jakie kraje są najbardziej narażone na działanie tropikalnej choroby.

Portugalska Madera, południowe krańce Rosji czy Gruzja nad Morzem Czarnym są domem dla komara, który przenosi wirusa Zika, co oznacza, iż właśnie te regiony są objęte największym ryzykiem – podaje ONZ. Osiemnaście krajów obejmuje „umiarkowane” ryzyko zarażenia, gdyż te obszary zamieszkuje drugi, choć zdecydowanie mniej groźny, gatunek komara, który również rozprzestrzenia wirusa Zika. Francja, Włochy oraz Malta to kraje „drugiego ryzyka”.

wirus zika

Reszta europejskich krajów członkowskich – 36 państw, w tym Polska – znajdują się na liście niewielkiego prawdopodobieństwa transmisji choroby, ponieważ klimat tam panujący nie jest przyjazny dla owadów przenoszących tę chorobę.

wirus zika

„Apelujemy szczególnie do krajów o podwyższonym ryzyku w celu wzmocnienia ich zdolności ochronnych i priorytetowych działań, które będą zapobiegać gwałtownemu wybuchowi wirusa Zika” – powiedziała dr Zsuzsanna Jakab, dyrektor regionalny WHO dla Europy.

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje do podróżujących i powracających z miejsc o wysokim ryzyku zakażenia, iż największe prawdopodobieństwo transmisji wirusa nastąpi późną wiosną i latem, kiedy komary zaczną kąsać. W połowie kwietnia agencja sprawdziła 409 podróży do Zika w siedemnastu europejskich krajach i stwierdzono 23 przypadki choroby u kobiet w ciąży. Pod koniec czerwca WHO planuje zwołanie specjalnej konferencji w celu oceny postępów swoich członków w przygotowaniach do Zíka.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.