Wkrótce w Europie dojdzie do potężnej erupcji superwulkanu

superwulkan Europa

Międzynarodowa grupa naukowców z Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii odkryła, że ​​pod Polami Flegrejskimi (Włochy) gromadzi się duża ilość magmy.

W przyszłości może to doprowadzić do katastrofalnej erupcji, która dotknie gęsto zaludnionego obszaru, na którym mieszka ponad 1,5 miliona ludzi. Artykuł wulkanologów został opublikowany w czasopiśmie Science Advances.

Pola Flegrejskie to aktywna kaldera wulkaniczna niedaleko Neapolu. Megaerupcja Pól Flegrejskich (wydarzenie CI) nastąpiła około 40 tysięcy lat temu i prawdopodobnie spowodowała początek wulkanicznej zimy. Druga poważna erupcja (wydarzenie NYT) miała miejsce około 15 tysięcy lat temu. Ponadto w ciągu ostatnich 60 tysiącleci superwulkan stale słabiej eksplodował, między innymi Monte Nuovo w 1538 roku.
Naukowcy przeanalizowali próbki skał, minerałów i szkła wulkanicznego związane z 23 erupcjami Pól Flegrejskich, w tym zdarzenia CI i NYT.

Pozwoliło to prześledzić ewolucję systemu magmatycznego i zrozumieć, w jaki sposób przechodzi od słabych erupcji do megawybuchów. Okazało się, że erupcje takie jak Monte Nuovo charakteryzują się uwalnianiem magmy ubogiej w kryształy, stosunkowo zimnej o wysokiej zawartości wody. Takie erupcje zwykle miały miejsce w fazie przedkalderowej, po której następowały megaerupcje.

Od lat 50. XX wieku na obszarze Pól Flegrejskich doszło do serii słabych trzęsień ziemi spowodowanych podnoszeniem się magmy z głównego zbiornika na głębokości 7-8 kilometrów do małego systemu hydrotermalnego na głębokości trzech kilometrów. Naukowcy uważają, że w górnej części skorupy zaczęło się gromadzenie magmy bogatej w składniki lotne. Tak więc Pola Flegrejskie weszły w fazę zwiększania nacisku, która poprzedza nową dużą erupcję. Jednak faza ta może trwać setki lub tysiące lat.

źródło: pl.sputniknews.com

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ZyxqvwvpIDONTLIKE/GOOGLE/WORDPRESS/NWO/PiS Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zyx
Gość
Zyx

Ot i cała prawda na temat!! Będzie, co ma być i żaden człowiek nic na to nie poradzi! 😉

IDONTLIKE/GOOGLE/WORDPRESS/NWO/PiS
Gość
IDONTLIKE/GOOGLE/WORDPRESS/NWO/PiS

Ty klamliwa parowo.Czas wasz pedofilsko-zoofilski wordpress z dymem puscic.Niedosc,ze w lbie kielbie,to jeszcze udaje oswieconego klamliwa s/z/m/a/t/a.I nie probuj mnie cenzurowac m/i/e/r/n/o/t/o,prawda boli g/l/u/p/o/l/u…..d/e/b/i/l/u

qvwvp
Gość
qvwvp

Zamknij sie już.