Władimir Putin zarządził sprawdzenie gotowości bojowej armii. Szykuje się na Ukrainę?

stan gotowości rosyjskiej armiiPrezydent Rosji Władimir Putin polecił ministerstwu obrony sprawdzenie gotowości bojowej sił zachodniego i centralnego okręgów wojskowych, a także niektórych rodzajów wojsk – poinformował szef resortu obrony Rosji Siergiej Szojgu. Prezydent postawił na nogi 150 tysięcy żołnierzy.

Do sprawdzenia gotowości dochodzi w czasie, gdy na Ukrainie zachodzą głębokie przemiany przemiany polityczne, a na Krymie, gdzie stacjonuje rosyjska Flota Czarnomorska, wzrastają nastroje separatystyczne.

Alarm bojowy

– Zgodnie z poleceniem prezydenta FR dzisiaj o godz. 14.00 (godz. 11 czasu polskiego) bez uprzedzenia ogłoszono alarm bojowy w wojskach Zachodniego Okręgu Wojskowego, a także w związkach taktycznych i jednostkach wojskowych stacjonujących na jego terytorium, w 2. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego, jak również dowództwach Obrony Powietrzno-Kosmicznej, Wojsk Powietrznodesantowych, Lotnictwa Dalekiego Zasięgu i Lotnictwa Transportowego – przekazał Szojgu, cytowany przez agencję ITAR-TASS.

– Głównodowodzący postawił zadanie sprawdzenie gotowości wojsk do działań przy rozwiązywaniu sytuacji kryzysowej – dodał minister.

Choć oficjalnie nikt nie poinformował, że ćwiczenia mają związek z wydarzeniami na Ukrainie, to większość ekspertów twierdzi, że tak właśnie jest.

W kilka godzin po ogłoszeniu alarmu dla jednostek z dwóch okręgów wojskowych, minister obrony Szojgu poinformował, że jego resort monitoruje sytuację na Krymie. – Podejmujemy działania konieczne dla zagwarantowania bezpieczeństwa naszych obiektów – oświadczył Szojgu.

W 2013 roku na polecenie Putina w Siłach Zbrojnych FR przeprowadzono sześć niezapowiedzianych kontroli gotowości bojowej. Objęły on wszystkie rodzaje wojsk na całym terytorium Rosji.

Protesty w Sewastopolu i Symferopolu

Tymczasem przed budynkiem parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu w Symferopolu trwają demonstracje krymskich Tatarów, którzy występują przeciwko przejawom separatyzmu na półwyspie, oraz prorosyjskich protestujących.

Euromajdan PR donosi na Twitterze, że proukraińscy Tatarzy skandują: "Krym to Ukraina" oraz "Allahu Akbar". Z kolei zwolennicy przyłączenia półwyspu do Rosji krzyczą "Krym to Rosja". Między grupami doszło do starć i są ranni – informuje również Euromajdan.

Innym krymskim mieście – Sewastopolu od kilku dni trwają prorosyjskie demonstracje. Część mieszkańców domaga się przyłączenia do Rosji.

W związku z możliwą destabilizacją sytuacji na Krymie we wtorek w stan podwyższonej gotowości bojowej postawiona została Flota Czarnomorska. Informowała o tym "Niezawisimaja Gazieta", powołując się na źródło w resorcie obrony Rosji. Tego dnia na ulicach Sewastopola pojawił się także rosyjski transporter opancerzony.

W Sewastopolu od kilku dni trwają prorosyjskie demonstracje. Część mieszkańców tego portowego miasta domaga się przyłączenia do Rosji. Tymczasem – jak informuje na swoich stronach internetowych "Niezawisimaja Gazieta" – Flota Czarnomorska została postawiona w stan gotowości bojowej. Informatorzy dziennika twierdzą, że rosyjskie wojska chcą zabezpieczyć bazę okrętów wojennych na wypadek dalszej destabilizacji sytuacji w regionie.

źródło: wp.pl

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o