Włochy: Sejsmolodzy ostrzegają że superwstrząs dopiero nadejdzie

Trzęsienia ziemi, które sponiewierały środkowe Włochy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, mogą kontynuować niszczycielski „efekt domina” – jeden duży wstrząs prawdopodobnie odpowiada za drugi wzdłuż systemu uskoków w centralnych Apeninach. Sejsmolodzy ostrzegają, że Włochy może nawiedzić „superwstrząs”, jeszcze większy od tego niedzielnego.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,6 stopnia w skali Richtera uderzyło w niedzielę w ten sam region, gdzie wstrząs o sile 6,2 stopnia 24 sierpnia zabił 297 osób. W międzyczasie pojawiło się tysiące mniejszych trzęsień, w tym jeden o magnitudzie 6,1, który nastąpił w środę.

Choć ostatnie trzęsienie nie spowodowało ofiar w ludziach – jedynie kilkadziesiąt zostało rannych – było najsilniejsze, jakie nawiedziło Włochy – jeden z najbardziej aktywnych sejsmicznie krajów na świecie – od 1980 roku.

Gianluca Valensise, sejsmolog z włoskiego Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii, powiedziała, że mamy do czynienia z „geodynamicznym ogniwem” między śmiertelnym trzęsienia z sierpnia i wszystkimi, jakie nastąpiły tuż za nim.

Włoskie Apeniny, które rozciągają się od Ligurii w północno-zachodniej części kraju aż do południowej Sycylii, są zdominowane przez łańcuch uskoków w skorupie ziemskiej, który każdy liczy średnio 10-20 kilometrów długości. „Trzęsienie ziemi o sile 6 lub większe powoduje naprężenia, które są rozpowszechniane na wszystkie sąsiednie uskoki, mogą powodować ich pęknięcie, a to jest chyba to, co widzieliśmy od sierpnia” – dodaje Valensise.

trzesienie-ziemi

„Ten proces może trwać w nieskończoność, a jedno duże trzęsienie osłabia siostrzany uskok w procesie domina, który może w zasadzie obejmować setki kilometrów” – podkreśla. „Musimy zdać sobie sprawę z tego, że potężne trzęsienia, być może nawet superwstrząsy, dopiero przed nami” – ostrzega sejsmolog.

trzesienie-ziemi

Naukowcy podkreślają, że podobna sekwencja niszczycielskich trzęsień ziemi nawiedziła włoską Kalabrię w 1783 roku, gdy pięć wstrząsów o magnitudzie co najmniej 6,5 wystąpiło w czasie krótszym niż dwa miesiące. W ostatnim czasie odnotowano trzy trzęsienia okolicy Asyżu w środkowych Włoszech (1997 rok) – pierwszy pomiar 6,4, w którym zginęło 11 osób, kolejne miało miejsce następnego dnia, a trzecie około 20 dni później, przy czym między nimi wystąpiło wiele mniejszych wstrząsów.

„Ta sekwencja była podobna do tego, co widzimy teraz, ale to jest na większą skalę” – powiedział Valensise.

Sejsmolog obawia się, że wiele uskoków znajdujących się w północno-zachodniej i południowo-wschodniej części środkowego regionu, gdzie odnotowano ostatnie wstrząsy, przebudzi sąsiednie, co może skutkować kolejnymi dużymi trzęsieniami w ciągu najbliższych dni lub tygodni.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Włochy: Sejsmolodzy ostrzegają że superwstrząs dopiero nadejdzie”

 1. Z mojego snu nie dawno wynikałoby że nadejdzie wstrząs mocniejszy i Wulkan otworzy się też w Italii a także Konklawe jeszcze w tym roku. Ale to tylko sen, więc nie wiem co myśleć.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Wybiorą Polaka?

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Polaka na pewno nie ,chyba Włocha ,tego Romanuska czy jak mu tam.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.