Włochy: Po trzęsieniach ziemi pojawiło się wiele błotnych wulkanów

Nowe błotne wulkany powstały i uaktywniły się w ostatnim tygodniu na polach we włoskiej miejscowości Santa Vittoria w Matenano, po niedawnym wzroście aktywności sejsmicznej. Jeden z nich znajduje się około 30 km na wschód od trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,5 stopnia w skali Richtera, który 30 października zrujnował miasta w środkowej części kraju.

Aż sześć czynnych błotnistych wulkanów powstało w sąsiedniej gminie Monteleone di Fermo, położonej wzdłuż rzeki Ete. Od momentu, gdy aktywność sejsmiczna zwiększyła się wszystkie z nich zaczęły pluć gliną. Jeden z nich natomiast powstał nagle i bez uprzedzenia, na początku zeszłego tygodnia.

Najbardziej rzucający się w oczy wulkan, nazwany Vulcanello, znajduje się na środku pola, dobrze pokryty kopcem rodzimej roślinności. Według Marco Fabiani, burmistrza Monteleone, zjawisko to ma pochodzenie wulkaniczne i zaskoczyło nawet naukowców.

wulkan

Generalnie wulkany błotne powstają tam, gdzie mamy do czynienia z procesami wulkanicznymi, na obszarze, gdzie wulkanizm zaczął wymierać 30 mln lat temu.Ich pojawienie jest związane z wysokim ciśnieniem gazu w strefach subdukcji.

Wulkany są przedmiotem badań. Eksperci podejrzewają, że niedawny wzrost aktywności i pojawienie nowego wulkanu są związane z ostatnią serii silnych trzęsień ziemi w środkowych Włoszech, które prawdopodobnie wpłynęły na geologię regionu. Od 30. października, czyli od momentu, kiedy odnotowano wstrząs o magnitudzie 6,5 stopnia w skali Richtera, pojawiło się ponad 150 wstrząsów wtórnych.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

3 thoughts on “Włochy: Po trzęsieniach ziemi pojawiło się wiele błotnych wulkanów”

 1. a to tsunami mode uderzyć w niemczech no I ten wulkan też może coś stać się w niemczech? ??

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. Zaraz Pan Bóg otworzy Wulkan i będzie jeszcze gorzej, tak wyglądała moja wizja ostatnia.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. rzym idzie pod wodę…ŻEBY TAK ZDENERWOWAĆ BOGA…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.