Włochy: Po trzęsieniu ziemi straty oszacowano na 4 miliardy euro

Co najmniej cztery miliardy euro – tyle wstępnie ocenia się zniszczenia powstałe po katastrofalnym trzęsieniu ziemi, które w sierpniu nawiedziły środkowe Włochy – donosi agencja AFP, powołując się na raport sporządzony miesiąc po katastrofie. Z ruin pogrzebanych domów wyciągnięto ciała 298 osób, a sytuacja w wielu regionach dotkniętych przez wstrząsy pozostaje bardzo trudna.

Wstrząs, który wystąpił nad ranem 24 sierpnia, miał magnitudę ok. 6 stopni w skali Richtera i wystąpi ł ok. 76 km na południe od miasta Perugia w pobliżu miejscowości Nursja. Choć od tragedii minął już miesiąc, służby wciąż udzielają pomocy 3 tys. osobom, z których 2,5 przebywa w miasteczkach namiotowych.

W najbliższych dniach, w związku z nadejściem jesiennego chłodu rozpocznie się ich demontaż, a ludzie pozbawieni dachu nad głową trafią do budynków, w których będą oczekiwać na nowe mieszkania. Ich budowa potrwa około 7 miesięcy – zapowiedziano podczas piątkowej konferencji prasowej w kancelarii premiera Matteo Renziego.

trzesienie-ziemi

trzesienie-ziemi

Szef rządu zapewnił, że „władze dołożą wszelkich starań, by odbudować wszystko, co zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi”. Jak dodał, nowe konstrukcje będą wznoszone zgodnie z rygorystycznymi przepisami i będą w stanie wytrzymywać nawet najsilniejsze wstrząsy. „Życie będzie bardziej bezpieczne” – podkreślił.

Wstępne straty z tytułu katastrofy z 24 sierpnia szacuje się na cztery miliardy euro, choć władze zaznaczą, że jest to minimalny próg. „Wstrząs mógł spowodować zniszczenia również tam, gdzie ludzie nie mieszkają”- powiedział szef włoskiej Obrony Cywilnej Fabrizio Curcio. Z powodu trzęsienia zginęło 298 osób – ostatnie ciało spod gruzów wydobyto w sobotę, 24. września, czyli dokładnie miesiąc po katastrofie.

W okolicach miasteczek Amatrice, Accumoli, Arquata i Pescara del Tronto, gdzie straty są największe, ziemia wciąż drży. W ciągu miesiąca zanotowano tam ponad 11 tys. wstrząsów – podali sejsmolodzy.

źródło: tvn meteo
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.