Wojna atomowa jest bliżej niż nam się wydaje

Wojna atomowa jest bliżej niż nam się wydajeW obecnym czasie jesteśmy dużo bliżej wojny atomowej niż latach konfrontacji bloków Związku Radzieckiego i USA.

Eksperci wymieniają jako główną przyczynę erozję reżimu nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Po kryzysie kubańskim został stworzony „klub jądrowy”, do którego oprócz ZSRR i USA weszły Wielka Brytania, Francja i ChRL wyznaczając zasady gry.

W dzisiejszych czasach bardziej niebezpieczne są państwa, które od niedawna posiadają broń atomową niż te które mają ją już wiele lat. Najbardziej niebezpieczny region to Południowa Azja – mówi pracownik naukowy Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego MGIMO Rosyjskiej Akademii Nauk Piotr Topyczkanow.

wiele państw posiada ogromny potencjał broni jądrowej

Wiele państw posiada ogromny potencjał broni atomowej

Są tam państwa posiadające tą broń od niedawna i mają wystarczającą liczbę głowic jądrowych żeby siać zniszczenie i strach. Na Bliskim Wschodzie niebezpiecznym arsenałem dysponuje tylko Izrael, który dookoła ma samych wrogów zaś ich jeden z największych wrogów Iran nie posiada wystarczająco wzbogaconego uranu żeby wyprodukować tego typu broń.

To samo można powiedzieć o Korei Północnej. Posiada ona materiały rozszczepialne do produkcji tego typu broni Zgromadziła również jądrowe urządzenia wybuchowe i przetestowała je. Ale od tych urządzeń do pełnowartościowej broni jądrowej jest nieprosta i długa droga. Korea Północna będzie musiała ją przejść.

wybuch bomby atomowej

Wiele krajów jest bliskie jej wyprodukowania

W ciągu najbliższego czasu bombę jądrowo może uzyskać 30 – 40 państw. Wiele z nich przed tym powstrzymuje tylko dobra wola. W każdym momencie mogą ją uzyskać Niemcy, Japonia i Kanada.

Sunnicka Arabia Saudyjska daje do zrozumienia, że stanie się państwem jądrowym, jak tylko broń jądrowa pojawi się w szyickim Iranie. Kwestie wiary to dość niebezpieczny temat do dyskusji. I chociaż nikt z regionalnych liderów nie chce wymiany ataków jądrowych, to wzajemna nieufność, ograniczenia informacyjne, brak czasu dla analizy sytuacji mogą doprowadzić do eskalacji napięcia. Przy tym nikogo nie powinien wprowadzać w błąd lokalny zasięg wydarzenia. Następstwa konfliktu będą globalne, mówi dyrektor projektów informacyjnych Centrum PIR Andriej Baklickij.

broń atomowa

Skutki ataku z użyciem broni jądrowej

W zasadzie następstwa konfliktu jądrowego będą dramatyczne w każdym przypadku. Broń jądrowa to broń masowej zagłady. Nie działa ona wybiórczo. Wykorzystanie broni jądrowej na Bliskim Wschodzie byłoby bardzo niekorzystne. Przede wszystkim dlatego, że tam skupione są duże zasoby ropy naftowej. Palące się pola naftowe to bardzo nieprzyjemna rzecz. A po drugie każde użycie broni jądrowej na Bliskim Wschodzie będzie oznaczać bardzo gwałtowny wzrost cen ropy naftowej na świecie.

Dla globalnej gospodarki oznaczałoby to powrót do kryzysu ekonomicznego. Być może w znacznie gorszej fazie. A masowe użycie broni jądrowej w konflikcie indyjsko-pakistańskim, na obszarach gęsto zaludnionych, także doprowadzi do katastroficznych następstw. Konflikty indyjsko-pakistański i bliskowschodni są najniebezpieczniejsze. W przypadku Korei straty byłyby bardziej o lokalnym zasięgu.

Niestety światem rządzą paradoksy. Mimo tego, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat broni jądrowej jest znacznie mniej, to zagrożenie wywołaną przez człowieka apokalipsą przestało być wyłącznie hipotetyczna. To widocznie jedno z najstraszniejszych następstw rozpadu bipolarnego systemu geopolitycznego z ubiegłego wieku.


źródło: Głos Rosji

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

5 thoughts on “Wojna atomowa jest bliżej niż nam się wydaje”

 1. Zapraszam do oglądania seri filmów pod tytułem Przetrwać apokalipse. Pierwszy odcinek, „Tajemnice Góry Yamantau” tutaj:http://www.youtube.com/watch?v=364iR4UYrG4

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. zgadzam sie z ZSSR zeby tylko Stany Zjednoczone Ameryki w Pizdu zniszczyli

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Jeżeli chodzi o Izrael to gdyby nie posiadanie bomby atomowej to by go już nie było. Wszystkie państwa wokół niego chcą go zniszczyć bo mają to w swojej religii zapisane. W koranie pisze, jeżeli spotkasz Żyda na swojej drodze to zabij go, jeżeli Ci się nie uda to uprzykrzyj mu życie. Wiele osób nie lubi Izraela dziś i mówi, że to on wywołuje tam wojny… Częściowo jest to prawdą ale gdyby nie to, to już by go tam nie było tak jak kiedyś… Trzeba sobie wyobrazić np: człowieka i stado psów wokół niego rosnące i chcące go zabić. Ich położenie i sytuacja jest niebezpieczna ale nadzwyczajnie dobrze poradzili sobie z nią. Za to ich podziwiam…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Nie ma co się dziwić, przecież Izrael jest w całości na kradzionej ziemi, ot ruch syjonistyczny uznał że powinni mieć państwo i terrorem je posiadł, co wiąże się z eksterminacją rdzennej ludności tamtych terenów. Z Izraelem sprawa jest o tyle ciekawa że wielu żydów, nie syjonistów uważa iż Izrael nie ma żadnego prawa do istnienia, jest to według nich obrazą Boga (w USA miały miejsce niedawno wielkie żydowskie protesty przeciwko istnieniu Izraela). Syjoniści nie uważają za wrogów jedynie Arabów ale wszystkich „nieżydów”, to rasizm w czystej postaci. Piszę żydzi z małej litery, bowiem to jest określenie religii, nie nacji, za nację można uznać Izraelczyków, nację nową, która powstała w XX wieku, wcześniej np polscy żydzi (przedwojenni) określali siebie mianem narodowości polskiej, wyznania żydowskiego, sami tak o sobie mówili… Co zaś do zwycięstw Izraela, w dzisiejszych czasach wygrywa wojny ten kogo stać na uzbrojenie i technologie, Izrael, w którego od początku niemal pompują kasę USA jest w tym przypadku bezkonkurencyjny, jednak dla mnie ta cała jego armia to zbrodniarze, przynajmniej od czasu afery odnotowanej nawet u nas przez media, kiedy to wyszło na jaw że w armii tej istnieje proceder porywania dzieci arabskich dla narządów, oczywiście pomijam setki nieuzasadnionych masakr. Co do religii, piszesz co koran mówi o żydach, oni sami nie są lepsi, zobacz jak traktują gojów, czyli wszystkich nieżydów… Polecam film Zniesławienie na Youtube, jest ciekawy i porusza te sprawy, film produkcji izraelskiej, jest ogólnie o antysemityzmie, ale z niego można się dowiedzieć jak działa Syjonizm:
   http://www.youtube.com/watch?v=4NkjI8k9-6E

   Swego czasu IPN zwrócił się do Izraela o wydanie Salomona Morela, który był komendantem obozu koncentracyjnego KL Auschwitz Eintrachthütte, gdzie masowo mordował Polaków i Niemców, w odpowiedzi Izrael stwierdził że zabicie Polaka nie stanowi przestępstwa wedle prawa tego kraju i odmówił ekstradycji. (wniosek i odpowiedź jest na stronie IPN)

   PS Posiadanie bomby atomowej przez jakikolwiek kraj jest gwarancją jego bezpieczeńśtwa, to „równowaga strachu”, jednak dzisiaj nie jest to broń najskuteczniejsza, co najwyżej propagandowa, o broni najgroźniejszej nie dowiemy się, do czasu, aż ktoś jej nie użyje.

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 4. Również miewam iż taka wojna nuklearna jest możliwa, chociaż to broń przeceniana, bro z ubiegłego wieku, dzisiaj są lepsze technologie i lepsze sposoby masowego uśmiercania ludzi. Co do krajów wymienionych, Iranu i Korei Płn broń atomowa dla tych krajów jest środkiem defensywnym, czymś co nazywa się „równowagą strachu”, Korea Płn nie byłaby w stanie poważnie zagrozić nikomu swym arsenałem, a w przypadku jego użycia skazała by się sama na koniec, użyła by tego jedynie w przypadku bezpośredniego uderzenia na ten kraj. Iran to inna sprawa, proszę zauważyć że broń atomową nielegalnie posiada Izrael, państwo, które stworzono na kradzionej ziemi dla narodu wywodzącego się z rosyjskich stepów, które prowadzi zaczepne wojny z wszystkimi swymi sąsiadami dzięki pomocy USA i Europy, tutaj Iranowi potrzebny jest taki straszak, by po prostu mógł istnieć, nie stać sie pewnego dnia krajem, jak Irak, który stanie się celem niczym nie uzasadnionej agresji.
  Jest jednak kraj, z którego strony może wyjść taka wojna. Tym krajem jest USA, kraj, który narzuca swoją wolę całemu światu, który prowadził i prowadzi niezliczoną ilość wojen, eksterminował i eksterminuje setki narodów, podbija kraj za krajem dla zysków, który posiada najpotężniejszą armię świata i najnowsze techniki masowej zagłady, wreszcie kraj zadłużony w świecie bardziej niż jakikolwiek inny, kraj na skraju bankructwa, jedynym logicznym końcem problemów finansowych USA, wyzerowaniem bilansów byłaby dla tego kraju wielka wojna, które owe zobowiązania finansowe by wyzerowała. USA każdą wojnę prowadziły z zimnym wyrachowaniem, ale teraz nie potrzebują kolejnego „małego” konfliktu, taki to wyłącznie koszty, globalna wojna pomogłaby USA w wielu aspektach. Tutaj ciekawym jest rozbieżność interesów między USA a Chinami, czy Rosją, dwa pozostałe kraje są zainteresowane w tym, by takiego konfliktu nie było, robią swoje przekręty pokojowo, pierwszy z nich gospodarczo podbija świat i wszelka wojna zniszczyła by jego interesy, doprowadziła do głodu, oznaczała by wyłącznie straty, Rosja natomiast sama się ledwo trzyma, ma sobie masę separatystycznych republik i autonomii, wyludnia się, nie ma apetytu na ziemię, sama zaś utrzymuje swe „elity” i armię ze sprzedaży kopalin, wojna zakręciła by ten kurek z kasą i doprowadziła do poważnych tarć wewnętrznych, Kreml zdaje sobie z tego sprawę, raporty są dostępne w internecie. Jedynym krajem zdolnym do przeprowadzenia takiej wojny i mającym w tym interes, jest USA, innego nie ma. Najciekawsze jest to, że kraj ten potrafi też wmówić światu słuszność takiej wojny i znajdzie nawet licznych sojuszników, my jesteśmy jednym z nich, przy czym wartym przypomnienia jest to, że USA o swych sojuszników nie dba, gotowe jest zaprzedać ich w niewolę i tutaj my też jesteśmy przykładem, to że z historii nie wyciągamy wniosków, jest udowodnione faktem iż nadajemy nazwy ulicom poświęcone pamięci jałtańskiego zdrajcy, a to że owych wniosków nie wyciągamy sprawia, że owa historia do nas wróci i przeżyjemy ją jeszcze raz, może nawet boleśniej. Pozdrawiam i przepraszam za długi i dość chaotyczny wpis, ale nikogo nie winno to dziwić zważywszy późną godzinę 🙂

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.