Bałagan w powietrzu: wojna jądrowa może wybuchnąć przez pomyłkę

wojna nuklearna

Rosja, USA lub Chiny mogą zupełnie przypadkowo rozpocząć wojnę jądrową na skalę światową – pisze amerykańskie czasopismo National Interest.

Jak zauważa gazeta, kiedyś mocarstwa światowe wykorzystywały systemy monitoringu i wywiadu do wykrywania startów jądrowych rakiet balistycznych. Dzisiaj te systemy zaczęto wykorzystywać do wykrywania startów niejądrowych głowic bojowych. Z tego wniosek, że systemy mogą przypadkowo pomylić wykorzystanie broni jądrowej z niejądrową, a to doprowadzi do adekwatnej odpowiedzi drugiej strony.

„Ponadto wymienione kraje specjalnie zbijają z tropu swoich oponentów, rozmieszczając w tych samych miejscach broń jądrową i niejądrową. Na przykład Rosja rozmieszcza okręty podwodne przenoszące rakiety balistyczne o głowicach atomowych w tym samym miejscu co okręty podwodne wyposażone w zwykłą broń” — pisze NI.

Gazeta zauważa, że kolejną przyczyną może być niewystarczająca ilość wyspecjalizowanych wojskowych satelitów monitoringu, a także wycofanie z uzbrojenia przestarzałych systemów. Na przykład USA przygotowują teraz tylko cztery satelity Advanced Extremely High Frequency (AEHF), które będą miały za zadanie monitorowanie startów zarówno rakiet jądrowych, jak i niejądrowych, co w obecnych warunkach nie wystarcza. Ponadto z uzbrojenia zostanie wycofany amerykański system łączności satelitarnej Milstar.

National Interest uważa, że rozwiązanie tego problemu wymaga wprowadzenia podziału na broń jądrową i niejądrową lub opracowania specjalnych satelitów, które będą w stanie wykrywać jądrowe głowice bojowe, a przy tym nie będą reagować na zwykłe. Jednak z racji tego, że wiąże się to z dużymi kosztami, mało prawdopodobne, by tak się stało.

źródło: pl.sputniknews.com

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
hhmmKomlird Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Komlird
Gość
Komlird

Nie ważne czy będzie 3 wojna czy armagedon i tak po tym wszystkim Polska będzie mocarstwem w Europie

hhmm
Gość
hhmm

ale to chopok nie doczytałeś przepowiedni … ma być mocarstwem tylko też pisze że nie biali tu będą … a raczej turcy etc , już kilka mln ukrainców przybyło a jeszcze idą kilka mln azjatów za niedługo i kilka mln zydków z tym że ci ostatni to bez różnicy bo w pl więkżość to żydki albo mieszanki , inna sprawa ma być mocarstwem nie dla tego że np św dziewica jarosław rozwija kraj tylko dlatego że bogacze z zachodu sie tu przenoszą i tu inwestują bo wiedzą że będzie rozpier… za niedługo u nich , jeszcze inna sprawa czemu mam… Czytaj więcej »