Wojna na Ukrainie nasila się. Rosyjskie czołgi ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli w Doniecku

wojna ukraina

Sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie informuje o nasileniu ataków ze strony prorosyjskich rebeliantów. – Atakują z podobną siłą, jak przed zawarciem porozumień pokojowych w Mińsku w lutym – powiedział rzecznik sztabu Andrij Łysenko. Żołnierze ukraińskiego batalionu Dnipro-1 informują o arsenale broni rosyjskiej w Doniecku. Bazy z czołgami są ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli.

– Walki są coraz bardziej intensywne. W ciągu ostatniej doby pozycje żołnierzy ukraińskich w Donbasie zostały ostrzelane 95 razy. Przeciwnicy atakują z ciężkiej i reaktywnej artylerii, prowokując naszych wojskowych do odpowiedzi – powiedział rzecznik operacji antyterrorystycznej w Donbasie Andrij Łysenko.

Najbardziej zapalnymi punktami w strefie walk pozostają miasto Awdiejewka w obwodzie donieckim, a także wioski Pieski (w rejonie zrujnowanego donieckiego lotniska) i Szyrokino pod Mariupolem.

wojna ukraina

W Mariupolu nie chcą demilitaryzacji

Zgodnie z ustaleniami przedstawicieli Centrum Kontroli i Koordynacji działań na wschodzie Ukrainy z udziałem ukraińskich i rosyjskich wojskowych oraz przedstawicieli OBWE, wioska Szyrokino miała zostać strefą zdemilitaryzowaną.

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że żołnierze ukraińscy zostaliby wycofani z wioski po utworzeniu punktu kontrolnego OBWE.

Na takie rozwiązanie nie zgodzili się mieszkańcy Mariupola, którzy organizują wiece z żądaniem pozostawienia wojskowych. Ostatni taki wiec miał miejsce 3 maja. Na ulice półmilionowego miasta wyszło kilka tysięcy osób. Mieszkańcy zbierają podpisy pod petycją z żądaniem „niedopuszczenia demilitaryzacji Szyrokina, co będzie zachętą dla potencjalnej ofensywy rebeliantów”.

Sytuacja na froncie w Donbasie 03 maja wg Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy wojna Ukraina sytuacja

Czołgi w pobliżu szkoły nr.118

Jak informują żołnierze batalionu ochotniczego Dnipro-1, rebelianci w Doniecku tworzą bazy z rosyjskim uzbrojeniem w pobliżu szkół i przedszkoli.

„Bazy z rosyjskimi czołgami powstają w dzielnicach mieszkalnych miasta. Według naszego wywiadu lotniczego, jedna z nich znajduje się przy ul. Prokofjewa 10. Obok jest szkoła zasadnicza nr. 118 oraz budynki mieszkalne. W bliskiej odległości rebelianci rozmieścili 18 czołgów, dwa transportery opancerzone i 46 ciężarówek Ural” – piszą żołnierze Dnipro-1.

Ukraiński portal Censor.net, powołując się na relacje mieszkańców Doniecka informuje, że „porozumienie o zawieszeniu broni w Donbasie ostatecznie się zakończyło”.

„Rebelianci rozlokowali się na obrzeżach Doniecka i ostrzeliwują okoliczne pozycje ukraińskiej z ciężkiej artylerii systematycznie” – pisze Censor.net.

Przedstawiciel władz tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin zapowiada, że „6 maja w Mińsku odbędzie się kolejne spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej z udziałem władz w Kijowie, rebeliantów i obserwatorów OBWE.

Uczestnicy zamierzają dyskutować o sposobach rozwiązania konfliktu w Donbasie.

Autor: tas/ja / Źródło: tvn24,  newsru.ua, censor.net, radiosvoboda.org
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

6 thoughts on “Wojna na Ukrainie nasila się. Rosyjskie czołgi ukryte w pobliżu szkół i przedszkoli w Doniecku”

 1. Ale dlaczego w Doniecku?

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Wydaje mi się że chcą zgromadzić jak największe siły w jak największym mieście i zrobić je taką ich stolicą coś na miarę kwatery głównej

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. Koło szkoły czy ruin szkoły?Z tego co można znaleźć w necie to te bandyckie bataliony upadliny z premedytacją bombardują szkoły,szpitale,przedszkola i dzielnice mieszkalne.Dlaczego adminie nie napiszesz o rocznicy która była 2.05 spalenia żywcem 200 mieszkańców rosyjskojęzycznych w Odessie przez banderowców którzy jak za starych dobrych czasów podobnie mordowali Polaków.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. koło szkoły na tvn24 pokazywali filmy z drona i czołgi są w grupach po 10 jednostek

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
   1. Akurat to co pokazują „nasze”media to ich nie oglądam,niech pokażą prawdę co się naprawdę tam dzieje a nie pieprzą co im każe mocodawca za wody.Poczynania bandyckich rezunów z azowa między innymi przybicie jeńca
    do krzyża polanie go benzyną i podpalają o tym jakoś cisza,a może ten dron lata nad upadlińskimi czołgami i wciskają kit że to rosyjskie,żaden problem „przyozdobić”w odpowiednie barwy sprzęt wojskowy przecież mają taki sam.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...
    1. Ani jedna strona nie jest święta ani druga…

     Jeszcze nikt nie zagłosował.
     Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.