Misja OBWE, która kontroluje sytuację na wschodzie Ukrainy, alarmuje, że z terenów okupowanych przez rebeliantów w obwodzie ługańskim zniknęło sześć systemów rakietowych grad. Od 1 września w Donbasie trwa zawieszenie broni, jednak dowódcy wojsk ukraińskich informują, że separatyści nadal ostrzeliwują pozycje ich żołnierzy.

Obserwatorzy OBWE skontrolowali dwa miejsca w obwodzie ługańskim, w których rebeliantów mieli przechowywać wycofaną z linii frontu broń.

wojna Ukraina

„W pierwszym z nich przedstawicieli tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej pozwolili obserwatorom obejrzeć zgromadzony ciężki sprzęt na odległość, a zatem członkowie misji nie byli w stanie sprawdzić numerów seryjnych. W drugim, obserwatorzy nie mogli doliczyć się sześciu systemów rakietowych grad, które znajdowały się tam wcześniej. Przedstawiciele tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej utrzymują, że grady zostały przewiezione na przechowanie do innego miejsca” – napisała w oświadczeniu organizacja.

Nieudany atak sił prorosyjskich na wojsko Ukrainy

„Ostrzały chaotyczne”

W raporcie OBWE nie podano, jakie konkretnie miejsca w obwodzie ługańskim zostały skontrolowane.

Ukraiński portal dialog.ua przypomniał, że kilka dni wcześniej obserwatorzy OBWE nie doliczyli się pięciu zestawów artyleryjskich ukrytych przez rebeliantów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

26 sierpnia w Mińsku, podczas rozmów trójstronnej grupy kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie, uzgodniono, że od 1 września na wschodzie Ukrainy nastąpi rozejm.

Po rozmowach grupa informowała, że obydwie strony konfliktu przestrzegają zawieszenia broni.

wojna Ukraina

Dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie (ATO) relacjonują, że ataki rebeliantów na żołnierzy ukraińskich osłabły, jednak separatyści nadal ostrzeliwują ich pozycje.

W ciągu ostatniej doby dowódcy ATO zarejestrowali 14 ostrzałów.

Rzecznik operacji antyterrorystycznej Anatolij Stelmach, pytany przez dziennikarzy, dlaczego rebelianci nie wstrzymali całkowicie ognia, odpowiedział: – Ostrzały są chaotyczne. Wielka odległość linii frontu, ludzie mają duże zapasy broni – to sprawia, że rebelianci nie są w stanie całkowicie kontrolować wszystkich swoich oddziałów. Użycie broni mogło być niekontrolowane.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Wojox Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Wojox
Gość
Wojox

Trzeba dodać że ostrzał odbywa się z obu stron. Tylko OBWE ma za zadanie kontrolować wyłącznie stronę separatystów.. Bo tak ta gra wygląda..