Będzie wojna o Gibraltar?

Czy Theresa May (61 l.) stanie do walki o Gibraltar jak niegdyś Margaret Thatcher (+88 l.) o Falklandy? Wiele na to wskazuje, bo Hiszpania chce wykorzystać brexit do przejęcia kontroli nad tym skrawkiem Półwyspu Iberyjskiego.

Gibraltar to od 1713 r. terytorium zamorskie Zjednoczonego Królestwa, choć pod wieloma względami zależne ekonomicznie od Hiszpanii, która zresztą brytyjskiego zwierzchnictwa nad nim nie uznaje. Nic dziwnego, że jego mieszkańcy w 96 procentach głosowali przeciwko brexitowi, obawiając się kłopotów w stosunkach z sąsiadem. A Hiszpania nie kryje, że chce co najmniej współrządzić Gibraltarem, a wtedy na jego terytorium obowiązywałoby nadal prawo unijne. Liczy przy tym na pieniądze z Brukseli.

I tak oto w unijnym projekcie dotyczącym brexitu pojawił się zapis, że żadna umowa zawarta między UE a Wielką Brytanią nie może być stosowana na terytorium Gibraltaru bez porozumienia z Hiszpanią. Hiszpanie już zacierają ręce, a brytyjska prasa zastanawia się, czy May będzie walczyć o Gibraltar jak Thatcher z Argentyną o Falklandy, a przypomnijmy, że doszło wtedy do regularnej wojny.

źródło: se
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Będzie wojna o Gibraltar?”

  1. Hablas español puto?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.