Wojna w Syrii to teraz wojna o ropę

4
16

Niemiecka gazeta internetowa Deut­sche Wirtschafts Nachrichten przedsta­wiła analizę konfliktu w Syrii, podkreśla­jąc, że do najostrzejszych starć dochodzi tylko w miejscach przebiegu głównych rurociągów lub tam, gdzie planowane są ich nowe trasy. Gazeta twierdzi, że ten konflikt nie jest niczym innym, jak walką o dostawy ropy i gazu do Europy.

„Dwa z najważniejszych rynków ropy naftowej znajdują się w syryjskich mia­stach Manbidż i Al-Bab. Oba miasta leżą w prefekturze Aleppo” – podaje gazeta. – „Przez tereny tych dwóch miast prze­biega główny rurociąg, którym płynie ropa z Iraku do Syrii…”

Według analizy, kto kontroluje Man­bidż, kontroluje transport ropy w Syrii. Do czasu syryjskiego konfliktu Turcja nie miała dostępu do rurociągów ropy nafto­wej, ale zajmując Manbidż będzie miała dostęp do syryjskiego systemu rurocią­gów.

„Obecna bitwa o Aleppo jest postrze­gana jako najbardziej kluczowa w trwają­cym konflikcie… Kto kontroluje Aleppo, kontroluje «klucze» rurociągu” – głosi analiza.

Mapa syryjskiej wojny dowodzi, że Stany Zjednoczone koncentrują swoje naloty na wschodzie kraju, a Rosja głów­nie na zachodnich obszarach, co oznacza, że Rosja chce kontrolować zachodnią Syrię, aby zapobiec budowie prozachod­nich rurociągów, z kolei USA chcą unik­nąć budowy prorosyjskich rurociągów, takich jak rurociąg Iran-Irak-Syria na wschodzie.

Raporty z Kaukaskiego Centrum Ba­dań Strategicznych sugerują, że USA miały plan budowy nowego rurociągu z Zatoki Perskiej do północnego Iraku i dalej do Turcji przez północną Syrię. Jednak plan ustanowienia tego kurdyjskiego korytarza nie powiódł się, ponieważ do syryjskiego konfliktu włączyła się Rosja.

źródło: wolna polska

4 KOMENTARZE

 1. CO ZA BREDNIE, wojna o ropę ? ludzie na świecie jest nadprodukcja ropy i ceny lecą w dół, ropa jest to surowiec już powoli odchodzący do lamusa.

  Są inne lepsze źródła energij i w przeciągu 5 lat będzie wyraźna zmiana w Unii europejskiej i w Polsce a tym samym na rynku paliwowym, będziemy jeździć samochodami elektrycznymi które będą zasilane z generatorów na gaz lub alkohol który można wyprodukować z węgla lub fermentacji biomasy

 2. „Oto Damaszek przestanie być miastem , stanie się stosem gruzów” Pismo Święte.

  P.S.

  Gdy jednocześnie rzeka Eufrat wyschnie , a Damaszek będzie zburzony , to możemy być pewni początku Apokalipsy .
  Rzeka Eufrat wysycha , a zburzenie Damaszku jest tylko kwestią czasu .
  Wojna w Syrii będzie preludium do III wojny światowej oraz zapowiedzią nadejścia końca świata(obecnego systemu polityczno – ekonomicznego) i Sądu Bożego.

 3. Wojna,… to temat zastępczy dla przyćmienia grubych spraw. Spraw wielokrotnie ważniejszych niż złoża naturalne. Jeśli powiedzieli by prawdę i tak by w nią nikt nie uwierzył.

 4. Lol. Brawa dla błyskotliwych Niemców! Imponujące doniesienia, bo przecież do teraz wszyscy myśleli, ze ta wojna jest poprostu pokazem sił? Proszę o aplauz! Wszystkie wojny na Bliskim Wschodzie toczą się o rope…ropa się kończy i rządy to wiedza a nam wmawiają, że tu chodzi o wolność i równość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.