Wojna w Syrii to teraz wojna o ropę

Niemiecka gazeta internetowa Deut­sche Wirtschafts Nachrichten przedsta­wiła analizę konfliktu w Syrii, podkreśla­jąc, że do najostrzejszych starć dochodzi tylko w miejscach przebiegu głównych rurociągów lub tam, gdzie planowane są ich nowe trasy. Gazeta twierdzi, że ten konflikt nie jest niczym innym, jak walką o dostawy ropy i gazu do Europy.

„Dwa z najważniejszych rynków ropy naftowej znajdują się w syryjskich mia­stach Manbidż i Al-Bab. Oba miasta leżą w prefekturze Aleppo” – podaje gazeta. – „Przez tereny tych dwóch miast prze­biega główny rurociąg, którym płynie ropa z Iraku do Syrii…”

Według analizy, kto kontroluje Man­bidż, kontroluje transport ropy w Syrii. Do czasu syryjskiego konfliktu Turcja nie miała dostępu do rurociągów ropy nafto­wej, ale zajmując Manbidż będzie miała dostęp do syryjskiego systemu rurocią­gów.

„Obecna bitwa o Aleppo jest postrze­gana jako najbardziej kluczowa w trwają­cym konflikcie… Kto kontroluje Aleppo, kontroluje «klucze» rurociągu” – głosi analiza.

Mapa syryjskiej wojny dowodzi, że Stany Zjednoczone koncentrują swoje naloty na wschodzie kraju, a Rosja głów­nie na zachodnich obszarach, co oznacza, że Rosja chce kontrolować zachodnią Syrię, aby zapobiec budowie prozachod­nich rurociągów, z kolei USA chcą unik­nąć budowy prorosyjskich rurociągów, takich jak rurociąg Iran-Irak-Syria na wschodzie.

Raporty z Kaukaskiego Centrum Ba­dań Strategicznych sugerują, że USA miały plan budowy nowego rurociągu z Zatoki Perskiej do północnego Iraku i dalej do Turcji przez północną Syrię. Jednak plan ustanowienia tego kurdyjskiego korytarza nie powiódł się, ponieważ do syryjskiego konfliktu włączyła się Rosja.

źródło: wolna polska
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Wojna w Syrii to teraz wojna o ropę”

 1. CO ZA BREDNIE, wojna o ropę ? ludzie na świecie jest nadprodukcja ropy i ceny lecą w dół, ropa jest to surowiec już powoli odchodzący do lamusa.

  Są inne lepsze źródła energij i w przeciągu 5 lat będzie wyraźna zmiana w Unii europejskiej i w Polsce a tym samym na rynku paliwowym, będziemy jeździć samochodami elektrycznymi które będą zasilane z generatorów na gaz lub alkohol który można wyprodukować z węgla lub fermentacji biomasy

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 2. „Oto Damaszek przestanie być miastem , stanie się stosem gruzów” Pismo Święte.

  P.S.

  Gdy jednocześnie rzeka Eufrat wyschnie , a Damaszek będzie zburzony , to możemy być pewni początku Apokalipsy .
  Rzeka Eufrat wysycha , a zburzenie Damaszku jest tylko kwestią czasu .
  Wojna w Syrii będzie preludium do III wojny światowej oraz zapowiedzią nadejścia końca świata(obecnego systemu polityczno – ekonomicznego) i Sądu Bożego.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. Wojna,… to temat zastępczy dla przyćmienia grubych spraw. Spraw wielokrotnie ważniejszych niż złoża naturalne. Jeśli powiedzieli by prawdę i tak by w nią nikt nie uwierzył.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 4. Lol. Brawa dla błyskotliwych Niemców! Imponujące doniesienia, bo przecież do teraz wszyscy myśleli, ze ta wojna jest poprostu pokazem sił? Proszę o aplauz! Wszystkie wojny na Bliskim Wschodzie toczą się o rope…ropa się kończy i rządy to wiedza a nam wmawiają, że tu chodzi o wolność i równość.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.