Wojna Turcji z Iranem? Kogo poprze Rosja?

0
5
Wojna Turcji z Iranem

Napięcie na Bliskim Wschodzie gwałtownie wzrosło.

“Żądamy aby Turcja powstrzymała swoją operację militarną w Syrii i szanowała suwerenność i integralność terytorialną tego kraju. Tureckie działania niszczą bezpieczeństwo, stabilność i wywołują terroryzm w Syrii” – oświadczył rzecznik MSZ w Teheranie Bahrain Qasemi – podaje Daily Express.

iran turkey war

Irańskie ultimatum wobec władz w Ankarze oznacza faktycznie rozłam w obozie dotychczasowych sojuszników – Rosji, Turcji i Iranu, które wcześniej za wspólnego wroga uznawały Państwo Islamskie.

Kiedy zostało ono pokonane, Iran nagle przypomniał sobie, że celem Turcji jest także obalenie prezydenta Syrii Baszszara al-Asada, którego wspiera Teheran i Moskwa. Dlatego podjęta w ubiegłym miesiącu przez armię turecką wielka ofensywa przeciwko Kurdom na terenie Syrii pod kryptonimem “Gałązka Oliwna” wywołała w Teheranie wściekłość.

Czołgi Turcji w Syrii - Afrin
Czołgi Turcji w Syrii – Afrin

Tymczasem tureckie czołgi kontynuują operację w rejonie bronionego przez Kurdów miasta Afrin i dotarły już nawet na przedmieścia Aleppo. Syryjski rząd protestuje i nazywa działania Turcji “nielegalną agresją”. Postanowił więc wesprzeć Kurdów militarnie i przepuścił we wtorek przez swoje pozycje do Afrin wielki konwój wojskowy Kurdów.

Również irański MSZ jest oburzony, że Turcja prowadzi działania zbrojne pomimo toczących się w Kazachstanie rozmów z Rosją i Iranem na temat uregulowania konfliktu w Syrii. Widać wyraźnie, że interesy Turcji w tym regionie nie są już zbieżne z interesami Teheranu i Moskwy – oceniają obserwatorzy.

Rosja-Turcja-Iran

Z kolei Rosja próbowała do końca zachować chwiejny sojusz Ankara – Teheran i tuż przed atakiem tureckim namawiała Kurdów aby oddali Afrin pod kontrolę wojsk prezydenta Asada – ujawniła w poniedziałek przedstawicielka władz kurdyjskich w USA Sinem Mohamed – podaje portal Breitbart. Kurdowie jednak odmówili.

Obecnie Moskwa stoi więc przed trudnym wyborem. Z jednej strony – nie może zrezygnować ze strategicznego sojuszu z Iranem i popierania prezydenta Asada, z drugiej – ryzykuje ponowny konflikt z Turcją, którą wcześniej Rosjanom udało się skutecznie “oderwać od USA” i przeciągnąć na swoją stronę.

źródło: reporters.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.