Wideo blog – konflikt Ukraina Rosja

Na wideo blogu prezentujemy każdego dnia najciekawsze filmy dotyczącego kryzysu na Ukrainie


Czwartek 20 marca 2014


Prorosyjskie tłumy przejęły dwa ukraińskie okręty w Sewastopolu.

[lockercat]


Sobota 15 marca 2014


Rosja przysłała dziś na Krym 25 pojazdów batalionu przeciwlotniczego, m.in. S-300 – rakietowe systemy przeciwlotnicze. Razem z nimi na Krym przypłynęły pojazdy i sprzęt wojsk inżynieryjnych, w tym ciągniki pancerne, cysterny, mobilne generatory wysokoprężne – pisze „Ukraińska Prawda.”

Pojazdy dotarły na Krym przez przeprawę promową w Kerczu. Tam zostały załadowane na platformy kolejowe.

„Około godz. 18 pociąg przybył do Hwardijśke, 22 km na północ od Symferopola” – opisuje Omar Chajjam. Mieszkaniec Krymu nagrał przejazd pociągu.


Rosyjska grupa desantowa otoczyła w sobotę po południu gazową stację rozdzielczą w miejscowości Striłkowe na Mierzei Arabackiej. Wieś ta znajduje się na granicy między Autonomiczną Republiką Krymu (ARK) a obwodem chersońskim na południu Ukrainy.

Według mediów rosyjscy żołnierze, którzy zostali zrzuceni z czterech helikopterów, opanowali także platformę gazową nieopodal wsi Szczasływcewe. Zarówno platforma, jak i stacja są własnością spółki energetycznej Czornomornaftohaz, którą samozwańcze władze Krymu są gotowe sprywatyzować i odsprzedać.

Ukraińskie ministerstwo obrony oświadczyło, że dzięki jego wysiłkom siły rosyjskie nie zdołały przedostać się na teren obwodu chersońskiego, a Straż Graniczna poinformowała, że Rosjanie wyjaśnili, iż celem ich operacji jest „obrona stacji gazowej przed możliwym atakiem terrorystycznym”


Do szturmu na budynek administracji doszło po raz kolejny w Doniecku. Siedzibę Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zaatakowali prorosyjscy demonstranci, którzy wyłamali rolet przeciwwłamaniowe i dostali się do środka, demolując wnętrze budynku.

Protestujący wokół budynku trzymają flagi Rosji i krzyczą: „Zagłębie Donieckie to Rosja”, a także określają miejscowego oligarchę Rinata Achmetowa mianem „wroga narodu” i wyrażają swoje poparcie dla przywódcy separatystów Pawła Hubariewa, który przebywa w areszcie. Żądają także referendum, oficjalnie o federalizacji Ukrainy, choć część otwarcie mówi, że następnym krokiem będzie ogłoszenie niepodległości obwodu i dołączenie do Federacji Rosyjskiej. Ochrona manifestacji pilnuje, aby nie doszło do żadnych prowokacji.

[/lockercat]

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o