Wokół Ziemi rozszalała się duża burza magnetyczna. Możliwe są zorze nad polską

10 lat temu Solar Terrestrial Relations Observatory, który nazywany jest w skrócie STEREO, został wystrzelony z Przylądka Canaveral na Florydzie. Jest to misja, dzięki której nasza dzienna gwiazda jest badana w 3D…

„Przed STEREO, przed 10 laty, prognozowanie burz słonecznych było bardzo trudne. Więc gdy coś wybuchło, mieliśmy bardzo ograniczony widok” – powiedział dr Alex Young, naukowiec z NASA. Prócz STEREO, NASA posiada dwie satelity, które mogą monitorować słońce z każdego kąta.

„Więc satelita dała nam zupełnie nową perspektywę – dwa różne dodatkowe punkty widokowe, dzięki którym wiemy, jak wybuchy tworzą się na Słońcu, czy naładowane cząstki opuszczają jego powierzchnię, przemieszczają się przez Układ Słoneczny i z jaką prędkością” – powiedział dr Alex Young.

burza-magnetyczna

Pogoda kosmiczna jest bardzo ważna, bowiem wybuchy na Słońcu mogą zniszczyć satelity, obciążyć nasze sieci energetyczne, a astronauci znajdujący się w przestrzeni mogą być narażeni na oddziaływanie szkodliwych poziomów promieniowania.

Silna burza magnetyczna rozszalała się w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin na Ziemi; jej szczyt osiągnął poziom G3, tworząc przepiękne kolorowe zorze polarne. Z uwagi na wysoką aktywność burzy, nie wykluczone, iż zjawiska były widoczne również w północnej części naszego kraju. Na pewno zorze rozbłysły w Skandynawii, Rosji oraz Ameryce Północnej.

Siła burzy geomagnetycznej
Siła burzy magnetycznej

W ciągu nadchodzących 24-48 godzin burza powinna stopniowo słabnąć. Oprócz zórz polarnych nie wyklucza się przerw w łączności radiowej, zakłóceniu może ulec również łączność satelitarna.

źródło: krolowa-superstar

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o