Wschód Ziemi widziany z Księżyca. Niesamowity widok

Niezwykłe obrazy dostarczane przez Amerykańską Agencję Kosmiczną NASA nie są już niczym nowym. Jednak za każdym razem zapierają dech w piersiach. Amerykańska sonda kosmiczna Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) uchwyciła ostatnio niesamowity widok Ziemi z orbity Księżyca.

Na zdjęciu widzimy Ziemię wznoszącą się ponad horyzont Księżyca, z punktu widzenia statku kosmicznego. W centrum widoczne jest wybrzeże Liberii. A na odsłoniętym fragmencie Afryki widoczna jest Sahara i Arabia Saudyjska. Na Księżycu widzimy krater Compton, zlokalizowany tuż za wschodnią krawędzią Księżyca.

– Obraz jest po prostu oszałamiający – powiedział Noah Petro, naukowiec projektu LRO z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda NASA w Maryland. – Zdjęcie nawiązuje do słynnego obrazu Ziemi „Blue Marble”, wykonanego przez astronautę Harrisona Schmitta podczas misji Apollo 17, 43 lata temu. Na tamtym zdjęciu Afryka także była widoczna – dodaje Petro.

„Kopalnia wiedzy”

Misja Lunar Reconnaissance Orbiter rozpoczęła się 18 czerwca 2009 roku i zebrała bardzo cenne dane, przyczyniając się do znacznego poszerzenia naszej wiedzy o Księżycu. Sonda LRO codziennie doświadcza 12 wschodów Ziemi, jednak przeważnie jest ustawiona na Księżyc, badając jego powierzchnię. Rzadko zdarza się, że jej kamery mogą uchwycić Ziemię. Czasami LRO kieruje obiektywy w przestrzeń, w celu obserwacji bardzo cienkiej księżycowej atmosfery i kalibracji przyrządów. Zdarza się, że podczas tych działań, ziemia lub inne planety znajdują się akurat w polu widzenia kamery, co skutkuje tak niesamowitymi zdjęciami jak to.

Seria kilku obrazów

Obraz wschodu Ziemi został stworzony z serii zdjęć wykonanych 12 października, kiedy sonda była około 134 km nad powierzchnią krateru Compton. Uchwycenie na zdjęciu Ziemi i Księżyca zestawem kamer Lunar Reconnaissance Orbiter Camera (LROC) jest bardzo trudne. Najpierw sonda musi się przewrócić się na bok (o 67 stopni), a następnie zacząć obracać w kierunku, w którym się porusza, żeby zwiększyć szerokość horyzontu Księżyca w kamerze wąskokątnej (NAC). Wszystko to odbywa się, gdy sonda LRO porusza się z prędkością ponad 1,6 tys. m/s w stosunku do powierzchni Księżyca, znajdującego się poniżej.

Wysokiej rozdzielczości kamery wąskokątne (NAC) tworzą czarno-białe zdjęcia, a kamery szerokokątne (WAC) o nieco gorszych parametrach uzyskują obrazy kolorowe. Skąd zatem mamy obraz w kolorze o wysokiej rozdzielczości? Ziemia i Księżyc są w ruchu, więc zdjęcia trzeba było poddać specjalnej obróbce. Finalna fotografia Ziemi składa się obrazów z obu kamer. WAC zapewnia kolor, a NAC wysoką jakość szczegółów.

 Ziemia

Orbita Księżyca pomogła

Z Ziemi, wschody i zachody Księżyca zawsze są inspirujące. Jednak astronauci na Księżycu zobaczą coś zupełnie innego: patrząc z powierzchni Księżyca, Ziemia nigdy nie zachodzi, ani nie wschodzi. Księżyc jest zablokowany pływowo, co oznacza, że Ziemia jest zawsze w tym samym miejscu nad horyzontem, ulegając jedynie nieznacznym wahaniom. Ziemia nie może poruszać się po „niebie”, ale widok nie jest statyczny. Następni astronauci będą widzieli rotację kontynentów i zmieniający się układ chmur, przynajmniej z widocznej strony Księżyca, bo z drugiej jego strony Ziemi nie da się zobaczyć. Wyobraźcie sobeę niebo bez Ziemi i Księżyca – twierdzi główny badacz kamer LROC, Mark Robinson z Arizona State University.

Pierwsze zdjęcie wschodu Ziemi wykonane przez NASA zostało zrobione ze statku kosmicznego Lunar Orbiter 1 w 1966 roku. Natomiast najbardziej charakterystyczne był obraz uchwycony 24 grudnia 1968 roku przez załogę misji Apollo 8. Wtedy to dowódca Frank Borman, pilot modułu dowodzenia Jim Lovell i pilot modułu księżycowego William Anders prowadzili transmisję na żywo z orbity Księżyca, podczas której pokazywali zdjęcia Ziemi i Księżyca widzianych z ich statku kosmicznego.

 

– Ogromna samotność wzbudza respekt i sprawia, że uświadamiasz sobie co masz na Ziemi – twierdzi Lovell.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

4 thoughts on “Wschód Ziemi widziany z Księżyca. Niesamowity widok”

 1. Ja nie wyrobię jakie głupoty. Filary fałszu się walą a ktoś jeszcze próbuje fałszywe obrazki z Photoshopa pokazywać. Co wy myślicie że ludzie to kurczaki? Kłamstwo powoli się wali, ale jak coś się chwieje to upadek jest już szybki. Więc nastąpi dzień kiedy to wyjdzie na jaw. Wszystkie te filmiki ze „stacji orbitalnej” aż proszą się o zemstę z nieba. Aktorzy aż „pękają” z „naprężeń”. Ale co tam pelikany łykają. Rzeczywiście niesamowity widok, nadaje się do jakiegoś StarTreka albo do Gwiezdnych Wojen a nie do ludzi którzy już dość się przebudzili aby rozróżnić rzeczywistość od fikcji.
  Jak to jest że fazy księżyca się nie zgadzają, jak to jest że niby Ziemia się „buja” a jednocześnie cały czas bieguny są zorientowane nieruchomo na gwiazdę polarną i krzyż południa. Ktoś chyba nie myśli. Kompromitacja na całego…

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Zapomniałem dodać o jawnych oszustwach na mapach. 33 równoleżnik jest kluczowy. Dlaczego? Zadanie domowe…

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...
 2. Haha widać że fotomontaż, piękna „NASA” ma oddzielny filar ludzi do przeróbek zdjeć i filmów. PRAWDA JEST TAKA ŻE ŻYJEMY W ŚRODKU ZIEMI !! – ciekawskich zapraszam do zapoznania się z Niebocentryzmem na kanale youtube lub poszukać sobie blogów.

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
 3. co za kłamstwa

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.