Dwa potężne trzęsienia ziemi wstrząsnęły dziś Indonezją

trzesienie ziemi Indonezja

W niedzielę indonezyjskie wyspy Bali i Lombok doświadczyły dwóch bardzo silnych trzęsień ziemi o magnitudzie 6,8 oraz 7,0 stopnia w skali Richtera, powodując wybuch paniki w nadmorskich ośrodkach wypoczynkowych. Pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych.

trzesienie ziemi Indonezja

Trzęsienia, które jedno z nich wystąpiło w odległości 15 kilometrów od północnego wybrzeża Lombok, na głębokości około 10 kilometrów, nadeszło tydzień po innym słabszym wstrząsie o magnitudzie 6,4 stopnia w skali Richtera, który zabił na wyspie 17 osób i zranił 290 oraz spowodował masową ewakuację wspinaczy będących w trakcie trzęsienia na tutejszym wulkanie. Agencja Associated Press pisze o trzech ofiarach śmiertelnych: chodzi o dwoje dorosłych osób i dziecko. Najmul Akhyar, szef okręgu północnego Lombok, powiedział Metro TV, że z powodu braku prądu oraz pory nocnej nie wiadomo, jak duże są zniszczenia i czy są kolejne oiary.

trzesienie ziemi Indonezja

trzesienie ziemi Indonezja

Kilka minut później w ten sam region uderzył kolejny wstrząs, najprawdopodobniej wtórny, o magnitudzie 5,6.

Trzęsienie było odczuwalne przez kilka sekund na Bali, gdzie ludzie uciekali z domów, hoteli i restauracji. „Wszyscy goście hotelowi wybiegali, więc ja też. Na ulicach szybko zrobiło się tłoczno” – powiedziała Michelle Lindsay, australijska turystka. „Wielu urzędników namawia ludzi, by nie wpadali w panikę” – dodała.

Singapurska turystka, 37-letnia Ramya Ragupathi, właśnie kończyła masaż w Ubud, kiedy trzęsienie uderzyło o 19:45 czasu lokalnego. „Byłam trochę wstrząśnięta. To było dość intensywne. Czułam się naprawdę nieswojo i na początku myślałam,że to z powodu masażu. Ale wtedy recepcjonistka kazała wszystkim wstać i ewakuować”” – dodała. Ragupathi, która jest właścicielką firmy produkującej posiłki bezglutenowe w Singapurze, powiedziała również, że lokalni pracownicy w jej mieszkaniu zachowali spokój i byli bardzo pomocni, nawet gdy wstrząs był mocno odczuwalny.

Inni świadkowie stwierdzili, że trzęsienie wzmogło się w ciągu kilku sekund oraz poruszyło oknami i drzwiami. Oba były bardzo mocno odczuwalne w głównym mieście Lombok, Mataram. „Wszyscy natychmiast uciekali ze swoich domów, wszyscy wpadli w panikę” – powiedział AFP lokalny mieszkaniec Mataram.

Z kolei urzędnicy poinformowali, że podróżnicy na międzynarodowych lotniskach na Bali i na Lomboku wpadli w panikę w trakcie uderzenia dwóch wstrząsów, które spowodowały drobne uszkodzenia budynków, ale operacje te nie zostały zakłócone. Krajowa Agencja Zarządzania Kryzysowego zachęcała ludzi do trzymania się z daleka od morza i plaż. Jednak początkowe ostrzeżenie o tsunami z falami o wysokości do 50 cm zostało wycofane dwie godziny po jego wydaniu.

Indonezja, jeden z najbardziej narażonych na klęski żywiołowe narodów na świecie, znajduje się na tzw. „Pacyficznym Pierścieniu Ognia” – strefie, gdzie zderzają się płyty tektoniczne, powodując większość globalnych trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o