Wszelkie historyczne rekordy temperatury na świecie zostały pobite

W ciągu ostatniego roku średnia temperatura na świecie wzrosła niemal o tyle samo, co przez ostatnie stulecie. Klimatolodzy mówią o realizowaniu się najczarniejszego scenariusza zmian klimatycznych, których nie będziemy już w stanie powstrzymać.

globalne ociplenie

Dane amerykańskiego Krajowego Urzędu do spraw Oceanów i Atmosfery (NOAA) przeraziły nawet klimatologów, bowiem globalne ocieplenie nie tylko gwałtownie przyspieszyło, lecz również osiągnęło skalę jakiej dotąd nie obserwowano. W ciągu ostatniego roku średnia temperatura powietrza w skali globalnej wzrosła o 0,6 stopnia. Dla porównania przez ostatni wiek ociepliło się o 0,8 stopnia.

W lutym średnia temperatura powietrza w skali globalnej wyniosła 1,21 stopnia powyżej normy z wielolecia. Nigdy wcześniej w 137-letniej historii pomiarów meteorologicznych luty ani żaden inny miesiąc nie był aż tak anomalnie ciepły.

globalne ocieplenie

Poprzedni rekord lutego należał do 2015 roku, gdy norma temperatury była przekroczona o 0,89 stopnia. Spośród ponad 1,5 tysiąca miesięcy znajdujących się w statystyce klimatologicznej, luty był drugim po minionym styczniu miesiącem z anomalią temperatury powyżej 1 stopnia.

Ekstremalnie ciepło w lutym było we wschodniej Europie, w Rosji, byłych republikach ZSRR w środkowej Azji, w północnej części USA oraz na Alasce. Jednak przede wszystkim w Arktyce. Średnia temperatura przekroczyła tam normę o ponad 5 stopni.

Anomalie temperatury globalnej w lutym 2016 roku. Dane: NOAA.Anomalie temperatury

Klimatolodzy są zdania, że ustalenia z grudniowego szczytu klimatycznego w Paryżu są spóźnione i wysoce niewystarczające, aby powstrzymać realizację najczarniejszych scenariuszy, które zakładają ocieplenie nie o 2 stopnie, ale aż o 6 stopni w porównaniu z temperaturą sprzed epoki przemysłowej.

Co bardziej niepokojące, w skali lokalnej próg 2 stopni został już pobity. Okazuje się, że anomalia temperatury w lutym na lądach półkuli północnej wyniosła aż 2,66 stopnia. Z kolei globalnie na lądach średnia temperatura była wyższa od normy o 2,31 stopnia.

Anomalie temperatury globalnej w lutym w latach 1880-2016. Dane: NOAA. Anomalie temperatury

Choć pierwszy miesiąc nie przesądza jeszcze o tym, jaki będzie cały rok, to jednak póki co jesteśmy na drodze do sprawdzenia się prognoz brytyjskich klimatologów, według których 2016 rok będzie kolejnym, już trzecim z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.

Bez wątpienia to zasługa zjawiska El Niño, które objawia się anomaliami ciepła w wielu regionach świata, co ma wpływ na poziom średniej globalnej temperatury. Jednak jak twierdzą naukowcy, miało ono tym razem niewielki związek z gwałtownym ociepleniem. Ostatecznie o słuszności tej tezy przekonamy się po ustąpieniu El Niño i wówczas okaże czy ocieplenie będzie postępować równie szybko, co obecnie, czy też nie.

Rekordowo mało lodu w Arktyce

Wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, nierzadko bijące wszelkie rekordy, miały wpływ na to, co dzieje się w Arktyce. Jak podaje amerykańskie Krajowe Centrum Danych nt. Śniegu i Lodu (NSIDC) największy w tym sezonie zasięg morskiej pokrywy lodowej na Oceanie Arktycznym odnotowano 2 marca.

Zasięg pokrywy lodowej na tle miesięcy w ostatnich latach. Dane: NSIDC.Arktyka lod

Wyniósł on zaledwie 14,478 miliona kilometrów kwadratowych, a więc był najmniejszym w historii pomiarów satelitarnych, o całe 205 tysięcy kilometrów kwadratowych mniejszy niż w dotąd rekordowym 2006 roku.

źródło: Twoja Pogoda

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Wszelkie historyczne rekordy temperatury na świecie zostały pobite”

  1. To nie jest problem klimatyczny, tylko finansowy.

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.