Wulkan Bardarabunga znów wybuchnie?

W ubiegłym roku oczy całego świata były zwrócone na islandzki wulkan Bardarabunga, który popisał się spektakularną erupcją, a pole lawy osiągało powierzchnię 85 km2, największą od wybuchu wulkanu Laki. 28. lutego br. góra uspokoiła się, ale od dwóch tygodni w jej obrębie doszło do wzrostu aktywności sejsmicznej. Czy to zapowiedź kolejnej erupcji?

Bardarbunga

Zwiększona aktywność sejsmiczna w okolicach wulkanu Bárðarbunga w ciągu ostatnich dwóch tygodni została omówiona w środę, 18 listopada, na spotkaniu naukowców z Departamentu Obrony Cywilnej Islandii. Eksperci porównali wyniki obserwacji i omówili możliwe przyczyny niedawnego wzrostu aktywności.

Według islandzkiego Biura Meteorologicznego dwa wstrząsy osiągnęły magnitudę ponad 3,0 stopni w skali Richtera, jeden – 3,1, a drugi – 3,2. Obszar jest obserwowany 24 godziny na dobę. Na spotkaniu naukowcy doszli do wniosku, że zwiększenie aktywności sejsmicznej w okolicy jest spowodowane nagromadzeniem magmy pod kalderą, co może doprowadzić do poważnej erupcji.

Według geofizyka Kristiny Jonsdottira, nie ma powodu, aby oczekiwać, że Bardarbunga wybuchnie już teraz, nie mniej trzeba ją obserwować. „Oczywiście wiemy, że potwór jest bardzo nieobliczalny” – powiedziała. „Nie da się przewidzieć dokładnie, kiedy wybuchnie, nawet przy użyciu nowoczesnych technik. Jednak jesteśmy w pogotowiu, a wkrótce zbierzemy specjalną grupę naukowców, by przeanalizować wszystkie dostępne informacje” – dodaje.

Bardarbunga

Bardarbunga

Bardarbunga

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Wulkan Bardarabunga znów wybuchnie?”

  1. co by się stało gdyby Islandia rozpadła się na pół w wyniku trzęsienia ziemi !!!!!

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.