Wulkan Bardarbunga wyemitował więcej toksycznych gazów niż wszystkie europejskie fabryki

W 2014 roku sześciomiesięczna erupcja wulkanu Bardarbunga na Islandii stworzyła pole lawy, które pokryło powierzchnię równą powierzchni Manhattanu. Badania wykazały, że wulkan emitował trzy razy więcej toksycznego gazu niż wszystkie inne źródła sztuczne w Europie. W niektóre dni, gigantyczna góra wydaliła oszałamiające 120.000 ton toksycznych gazów – donosi portal Tech Times.

wulkan bardarbunga

Jedna góra wyemitowała więcej zanieczyszczeń niż wszystkie fabryki w Europie

„To był naprawdę spektakularny wybuch – największy na Islandii od ponad 200 lat” – oznajmiła autorka badania Anja Schmidt z Uniwersytetu w Leeds. Schmidt dodaje, że wybuch uwolnił do atmosfery duże ilości dwutlenku siarki i innych gazów toksycznych.

Wybuch wulkanu rozpoczął się w sierpniu 2014 roku i trwała do lutego br. Ilości toksycznego dwutlenku siarki wyemitowanego do atmosfery były tak wielkie, że władze Islandii zalecały ludziom pozostanie w pomieszczeniach zamkniętych. Szkoły zostały zamknięte, a gry na świeżym powietrzu i imprezy plenerowe zostały odwołane. Ostrzegano, że związek może wejść w reakcję z deszczem, co może wywołać kwaśne opady, które mogły stopić wapienne budynki, zniszczył uprawy i narazić zwierzęta na głód. Ponadto duże stężenie gazów w atmosferze może doprowadzić do nasilenia objawów astmy i wpływać na zmiany klimatu.

Potężna erupcja szczelinowa wulkanu Bardarbunga na Islandii

Nadchodzą kolejne erupcje

Naukowcy obawiają się jeszcze potężniejszego wybuchu. John Stevenson z Uniwersytetu w Edynburgu uważa, że ​​wulkan Bárðarbunga uświadczy jeszcze bardziej intensywnej aktywności wulkanicznej w ciągu najbliższych 20 lat.

„W ciągu następnych dwóch dekad będziemy w szczytowym okresie aktywności tzw. ryftu islandzkiego” – wyjaśnił Stevenson. Ostrzega, że ​​mieszkańcy Islandii będą świadkami kolejnych potężnych erupcji w tym okresie, co zdarza się raz na 140 lat. Naukowcy z Uniwersytetu w Leeds i Uniwersytetu w Edynburgu połączyli siły, aby monitorować objętość toksycznego gazu i przepływ Bárðarbunga. Nie wyklucza się podjęcia środków ostrożności, by uniknąć katastrofalnej erupcji wulkanu Laki w 1783 r. Szacunkowo wybuch ten był 10 razy potężniejszy niż erupcja wulkanu Bárðarbunga w zeszłym roku, prowadząc do zabijania zwierząt gospodarskich i był przyczyną powszechnego głodu i klęski nieurodzaju w Europie.

wulkan bardarbunga

Nawet 100 tysiące ofiar

Ludzie powinni przygotować się erupcje wulkaniczne, które będą wydalać głównie toksyczne gazy. Niebezpieczne cząsteczki, które wraz z wiatrem wysoko w atmosferze mogą pokonywać większe odległości. To może mieć wpływ na jakość powietrza w Europie Północnej i w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że 100.000 osób tylko na Wyspach Brytyjskich może umrzeć z powodu zanieczyszczenia powietrza, jeśli wybuch o skali porównywalnej z tym z 1783 miałby nastąpić.

Ponadto eksperci nie wykluczają, że dwutlenek siarki może stworzyć powłokę wysoko w atmosferze, która zablokuje docieranie promieni słonecznych do powierzchni Ziemi i znaczący spadek temperatury w Europie, co może mieć długotrwały wpływ na rolnictwo i gospodarki wielu krajów.

źródło: krolowa superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.