Wulkan Etna coraz groźniejszy – turyści uciekali przed latającymi głazami

W wyniku eksplozji Etny 10 osób zostało rannych. Na miejscu w momencie wybuchu była ekipa telewizyjna. „Nie jest to doświadczenie, które chciałoby się powtórzyć” – napisała jedna z dziennikarek.

W czwartek nastąpiła eksplozja Etny, podczas gdy na jej stokach przebywali ludzie – turyści i ekipa telewizyjna BBC.

Wypływ lawy razem z parą spowodował gwałtowną eksplozję. Ludzie przebywający w pobliżu zostali obrzuceni gorącymi skałami i parą. Dziesięć osób zostało rannych – podała agencja Ansa. W ostatnich godzinach nasiliła się aktywność wulkanu.

Służby medyczne w Katanii poinformowały, że sześć osób trafiło do szpitali. Jednak ich stan nie był ciężki. Ludzie, którzy odnieśli obrażenia, w tym 78-letnia kobieta, zostali uderzeni fragmentami lawy wypluwanymi przez wulkan.

Wśród rannych ekipa telewizyjna

Nie podano narodowości wszystkich osób, które odniosły obrażenia. Wiadomo na razie, że jest wśród nich ekipa z redakcji naukowej BBC, która przygotowywała materiał.

Lekko ranna w głowę dziennikarka Rebecca Morelle poinformowała na Twitterze o znakomicie przeprowadzonej akcji ratunkowej i dodała, że to, co się stało, najlepiej dowodzi, jak nieprzewidywalne i niebezpieczne są wulkany.

„Zbieganie ze szczytu będąc obrzucanym przez skały, omijanie płonących głazów i gorącej pary nie jest doświadczeniem, które chciałoby się powtórzyć” – napisała na Twitterze korespondentka naukowa stacji.

Dodała też, że nic im się nie stało. Mają jedynie siniaki i oparzenia. „To było ekstremalnie straszne” – napisała.

„Jeden z wulkanologów mówi, że to najgroźniejszy wypadek w jego 30-letniej karierze” – dodała brytyjska dziennikarka.

Niegroźne obrażenia odniósł też włoski wulkanolog. W rejonie Etny – przekazał – pracuje obecnie wielu jego kolegów, którzy prowadzą obserwację jej wzmożonej aktywności.

Najaktywniejszy wulkan Europy

Chmura popiołu i dymu oraz lawa wydobyła się z południowo-wschodniego krateru. Aktywność wulkanu widać było na monitoringu prowadzonym przez włoski Instytut Geofizyki i Wulkanologii.

Tamtejsi wulkanolodzy wyjaśnili włoskim mediom, że wybuch, do jakiego doszło na wysokości 2700 metrów nad poziomem morza, był spowodowany raptownym topnieniem śniegu.

Etna coraz groźniejsza

Etna jest jednym z największych i jednocześnie najbardziej aktywnym wulkanem w Europie. W ostatnich tygodniach znowu cechuje się wzmożoną aktywnością. Ostatnia erupcja miała miejsce pod koniec lutego:

Źródło: PAP, ENEX, BBC Autor: AD,AP/aw
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.