Wulkan Popocatepetl eksploduje gwałtownie podczas NAJWIĘKSZEJ erupcji od lat w Meksyku

0
25
Wybuch wulkanu Popocatepetl 18 marca 2019 r. W Meksyku
Wybuch wulkanu Popocatepetl 18 marca 2019 r. W Meksyku

Aktywny wulkan Meksyku Popocatepetl eksplodował pod koniec poniedziałku, wysyłając popiół i gruz wysoko w powietrze i kilka kilometrów od krateru. Grzmot erupcji był słyszalny i odczuwalny w odległości ponad 40 km.

Eksplozja z czynnego krateru o 21:38 wysłała kolumnę popiołu na wysokość 1,2 km i fragmenty skał w powietrze, jak podała krajowa ochrona cywilna.

Władze wydały żółte ostrzeżenie, prosząc mieszkańców, aby trzymali się z dala od obszaru w promieniu 12 km od krateru, ostrzegając, że popiół z wulkanu zostanie rozproszony w kierunku północno-wschodniej części Puebla.

Popocatepetl to w dosłownym tłumaczeniu z Azteckiego to „płonąca góra”. W ciągu ostatnich tygodni obserwujemy wzrost gwałtownych trzęsień ziemi. Przygotowując się do najgorszego scenariusza, władze opracowały specjalny plan operacyjny pozwalający na szybką ewakuację mieszkańców w razie nagłych wypadków.

Popocatepetl ma 5426 metrów wysokości i góruje nad południowo-wschodnią częścią Mexico City, która leży zaledwie 70 km od stolicy kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.