Wulkan Popocatépetl wciąż zagraża ludności Meksyku

0
13

Popocatépetl nie daje o sobie zapomnieć. Co chwilę z wnętrza meksykańskiego wulkanu wydobywają się kłęby dymi i pyłu. Sejsmolodzy muszą być czujni, bo jest wyjątkowo aktywny od 1947 roku.

Z wnętrza wulkanu Popocatépetl wydobywają się kolejne kłęby dymu i pyłu. Zobaczcie film przedstawiający pobudzoną aktywność z perspektywy pobliskiej wioski Puebla.

Wzmożona aktywność po 1947 roku

Od 1519 roku zanotowano 19 erupcji Popocatépetl. Okres stałej, wzmożonej aktywności nastąpił w 1947 roku. W 2000 roku ewakuowano tysiące mieszkańców z miejscowości znajdujących się najbliżej wulkanu, po tym, jak sejsmolodzy ostrzegli przed zbliżającą się erupcją.

„Dymiąca góra”

Popocatepetl jest największym stratowulkanem wulkanem w Meksyku i drugim pod względem wysokości szczytem w tym kraju – ma 5452 metry. Na jego zboczach zbudowano w XVI wieku klasztory, które od 1994 roku są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nazwa wulkanu pochodzi z języka Azteków i oznacza „dymiącą górę”.

Do dziś krąży legenda, że Popocatépetl był kiedyś wojownikiem zakochanym w księżniczce Iztaccíhuatl. Kiedy do ukochanej doszły fałszywe wieści, że jej mężczyzna zginął na polu walki, ta zmarła z miłości. Popocatépetl zabrał jej ciało i pochował w górach. Bogowie zlitowali się nad nieszczęśliwymi kochankami i zamienili ich w dymiące szczyty.

Źródło: x-news, tvn meteo Autor: PW/rp

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o