Wulkan Turrialba eksplodował zasypując pobliskie wioski popiołem

Na Kostaryce w poniedziałek doszło do reaktywacji wulkanu Turrialba. Po miesięcznej ciszy przypomniał o sobie, wyrzucając kolumnę popiołu na wysokość 400 metrów, zasypując okoliczne wioski kilkucentymetrową warstwą siwego proszku – donosi vulcania.ru.

wulkan

Erupcja jednego z najaktywniejszych wulkanów Kostaryki została zarejestrowana w poniedziałek o godzinie 13:12 czasu lokalnego. Trwała około 10 minut, a towarzyszył jej wyziew popiołu na wysokość 400 metrów nad kraterem.

Ze względu na wietrzną pogodę chmura popiołu powędrowała na zachód od wulkanu. Osiadł na drogach, dachach domów oraz w miejscowościach Coronado i Sabanilla. W obrębie wulkanu obowiązuje żółty alert, nie można także zbliżać się do niego na odległość mniejszą niż pięć kilometrów.

wulkan

Wulkanolodzy chcą się dowiedzieć, czy wybuch był pojedynczym przypadkiem, czy jest to część jakiegoś złożonego procesu wulkanicznego. Góra znajduje się pod stałym nadzorem.

Wulkan Turrialba znajduje się w odległości 50 km od stolicy, San Jose i w jego obrębie znajduje się wiele małych miejscowości. W ciągu ostatnich pięciu lat góra była bardzo aktywna, nieraz wymusiła ewakuację kilku tysięcy ludzi.

źródło: krolowa-superstar

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.