Wulkan Turrialba sparaliżował lotniska w okolicy Kostaryki

Dwa lotniska na Kostaryce zostały w poniedziałek tymczasowo zamknięte z powodu popiołu, który opada w rezultacie wybuchu wulkanu Turrialba – donosi Anadolu Agency, powołując się na informacje przekazane przez władze lokalne.

Wszystkie usługi, jakie miały być realizowane na lotnisku Juan Santamaria, będącym głównym terminalem lotniczym w kraju oraz na lotnisko Tobias Bolanos, zostały zawieszone do czasu poprawy warunków – podkreśla szef Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego Ennio Cubillo.

„Cząstki popiołu unosiły się nie tylko w przestrzeni powietrznej, ale opadały na powierzchnię linii startowej” – podkreślił Cubillo w lokalnych mediach.

wulkan

Władze uznały także ograniczyć ogólną działalność lotniczą na międzynarodowym lotnisku Daniela Odubera położoną w północno-zachodniej części Środkowoamerykaskiego narodu.

Osiem lotów zostało zawieszonych na lotnisku Santamaria. Szacuje się, że 6 238 osób będzie musiało zrealizować lot w innym terminie.

Wulkan Turrialba, położony w środkowej Kostaryce, wybuchł kilkakrotnie w poniedziałek, wyrzucając kolumnę popiołu na wysokość 4000 metrów podczas pierwszej erupcji – informuje Sejsmologiczne i Wulkanologiczne Obserwatorium Kostaryki. W trakcie pierwszego wybuchu rozżarzone skały zostały wyrzucone na wysokość 0,5 kilometra, wraz z gazem i popiołem, które osiągnęły obszar Centralnej Doliny, około 70 kilometrów na zachód od wulkanu.

źródło: krolowa-superstar
Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.