Wulkan Yellowstone wybuchnie znacznie wcześniej. Badacze ostrzegają przed zagładą

super wulkan Yellowstone

NASA ma ryzykowny plan ocalenia ludzkości.

Naukowcy od dawna straszyli wybuchem superwulkanu Yellowstone. Erupcja miała jednak nie nastąpić w najbliższym czasie. Jednak specjaliści z Uniwersytetu Stanowego Arizona twierdzą, że kaldera może zagrozić światu znacznie wcześniej niż sądzono. Jak informuje nationalgeographic.com, ludzkość nie przetrwałaby takiej katastrofy.

Superwulkan ostatni raz pokazał swoją niszczycielską potęgę 630 tys. lat temu. Badaczki Hannah Shamloo i Christy Till przeanalizowały skamieniały popiół z poprzednich erupcji. Okazało się, że przed każdą zachodzą określone procesy. Naukowcy byli w błędzie, ponieważ nie trwają one wieki, a zaledwie dekady.

Przedwczesna zagłada

W 2013 roku odkryto, że w Yellowstone znajduje się dwukrotnie więcej magmy niż sądzono. Jeśli doszłoby do wybuchu, Stany Zjednoczone zostałyby zmiecione z powierzchni ziemi. Do atmosfery dostałyby się mordercze ilości materiału piroklastycznego, pył pokryłby całą planetę i nastąpiłaby zima wulkaniczna. Życie na Ziemi miałoby małe szanse na przetrwanie.

To zaskakujące jak niewiele czasu potrzeba, by w wulkanie zaszły reakcje powodujące katastrofę. Na razie jest cichy i spokojny, ale może się to nagle zmienić – powiedziała Hannah Shamloo (nationalgeographic.com).

Nie wiadomo kiedy dokładnie nastąpi erupcja. Już teraz naukowcy próbują opóźnić zagładę. NASA zaproponowała ochłodzenie magmy poprzez wykonanie odwiertu o długości 10 kilometrów i wpompowanie wody o dużym ciśnieniu. Jest to ryzykowny plan. Wybuch mógłby zostać wywołany znacznie wcześniej.

Symulacja wybuchu Yellowstone:

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 22
 •  
 •  
  22
  Udostępnienia

Dodaj komentarz

5 komentarzy do "Wulkan Yellowstone wybuchnie znacznie wcześniej. Badacze ostrzegają przed zagładą"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
TheEnd
Gość

Zagłada ludzkości jest nieunikniona i nas przed tym nie uchroni…, ale niech wiercą, gówno to da, a może pogorszą sprawę, bo jak schłodzą wulkan to wtedy w niektorych miejscach zastyggnie, powstanie mniejszy otwor, wzrosnie cisnienie i jebnie szybciej niz oni myslą 😀 ni powstrzyma sie nieuniknionego 😉

yyyyyyyy
Gość

hmm ciekawe że jeszcze tylko 500 lat temu ludzie byli zacofani i napierniczali sie na miecze a już parę lat później zaawansowana technika etc … i wiedza że 630 tys lat temu był wybuch… a nie 600 czy 700 😉 nawiasem jak by tak wszystkie naukowcy ”ludzie” pomarły to ciekawi mnie ile czasu by zajęło przeciętnemu Januszowi rozwinąć się żeby osiągnąć te wszystkie techniki co dziś są 😉 pewnie bez pomocy łufo bardzo długo albo w cale

Tytu
Gość

Jak USA zniknie z powierzchni ziemi kto będzie rozdawał karty? Rosja

Anonimowo
Gość

Strachy na lachy

&
Gość

jak jest mała dziura w tamie to wiadomo, że pęka cała tama