Wulkany które budzą grozę wśród naukowców

Na świecie czynnych jest 800 wulkanów. Jeden z nich ma wyjątkową wysokość 6739 metrów. Jednak ziemskie wulkany nie mają się co równać z tym, który znajduje się na Marsie, który jest dwukrotnie wyższy niż Mount Everest. Poznajmy te góry ziejące ogniem.

Erupcje wulkaniczne zaraz po trzęsieniach ziemi są zaliczane do najbardziej niszczycielskich i zabójczych zjawisk geologicznych. Każdego roku gdzieś na świecie dochodzi do kilkunastu erupcji o różnej intensywności i na różną skalę.

Naukowcy szacują, że w ciągu ostatnich 10 tysięcy lat ludzkość była świadkiem około 8 tysięcy erupcji, które spowodowane zostały przez 1,5 tysiąca wulkanów. Dzisiaj liczba czynnych wulkanów jest o połowę niższa, ale wcale to nie znaczy, że możemy się czuć bezpieczniej.

Procesy geologiczne nigdy nie ustają, a to oznacza, że w przyszłości możemy być obserwatorami erupcji, jakiej nie widziało wiele poprzednich pokoleń. Mówi się, że im wulkan większy, tym straszniejszy.

Jeśli brać pod uwagę jego rozmiary, to z pewnością tym najbardziej przerażającym jest wulkan Llullaillaco znajdujący się na granicy Argentyny i Chile w Ameryce Południowej. Góra wyrastająca ponad rejon słynnej pustyni Atacama ma wysokość aż 6739 metrów i jest tym samym przeszło trzykrotnie wyższy od Kasprowego Wierchu.

Wulkan Llullaillaco na granicy Chile i Argentyny wulkan

Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1877 roku, więc wulkan drzemie już od dosyć długiego czasu. Nikt z obecnie żyjących ludzi nie pamięta jego ostatniej erupcji, nie prowadzono wówczas dokładnych pomiarów i przez to nie możemy nawet w najmniejszym stopniu prognozować tego, jak potężna będzie jego nadchodząca erupcja.

W 1999 roku na stokach wulkanu odnaleziono mumie sprzed 500 lat, a wraz z nią mnóstwo tkanin, rzeźb, ceramiki, a nawet głowy ptaków. Mumie były wyjątkowo dobrze zakonserwowane z powodu bardzo suchego klimatu i niskiej temperatury. Archeolodzy są zdania, że wulkan był miejscem składania ofiar ze zwierząt oraz pochówku ludzi.

Doskonale zachowana mumia sprzed 500 lat, znaleziona na stokach wulkanu Llullaillaco.mumia

Llullaillaco nie może się jednak równać z ojcem wszystkich wulkanów, czyli z Górą Olimp (Olympus Mons), która znajduje się na Marsie. To największy dotąd odkryty wulkan w całym naszym Układzie Słonecznym. Jest wysoki na 20 kilometrów, czyli prawie dwu i pół krotnie wyższy od Mount Everestu.

Wulkan ma średnicę aż 460 km i jeśli człowiek mieszkałby w jego kraterze, to otaczałyby go góry, będące zewnętrzną częścią krateru, wyższe niż Himalaje. Tej formacji nie można porównać do niczego, z czym na co dzień stykamy się na Ziemi. W stożku zmieściłaby się niemal cała Polska.

Wulkan Olympus Mons na Marsie wulkan

Dlaczego Olimp jest tak wielki? Ponieważ na Czerwonej Planecie nie ma płyt tektonicznych i dzięki temu magma mogła wypływać spod powierzchni gruntu, jak z gejzeru, tworząc kolejne warstwy, bez żadnych ograniczeń. Wulkan po raz ostatni wybuchał od 10 do 20 milionów lat temu. Obecnie sądzi się, że na Marsie nie ma procesów geologicznych, nie dochodzi do erupcji i trzęsień ziemi.

źródło: twojapogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

One thought on “Wulkany które budzą grozę wśród naukowców”

  1. Czy przypadkiem ten artykuł nie był już publikowany?

    Jeszcze nikt nie zagłosował.
    Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.