Wulkany wybuchają jeden za drugim

Coraz częściej dochodzi do erupcji wulkanicznychOd kilku dni obserwujemy nietypowy wzrost aktywności wulkanicznej w różnych regionach świata. Budzą się wulkany, które pozostawały w uśpieniu od dziesiątek, a nawet setek lat. Czy mamy się czego obawiać?

Indonezja, Japonia, Meksyk, Ekwador, a nawet Włochy i Rosja. We wszystkich tych krajach zbudziły się wulkany, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla tysięcy ludzi.

Władze Indonezji rozpoczęły ewakuację ponad 6 tysięcy ludzi z miasta Berastagi u podnóża wulkanu Sinabung, którego erupcja wciąż się nasila. Huk erupcji słychać z odległości 15 kilometrów.

Po stokach spływa rozgrzana do czerwoności lawa, a ponad kraterami na wysokość 1,5 kilometra wznosi się chmura popiołów. Obserwuje się opadanie popiołów na zabudowania i pola uprawne, otaczające ten wysoki na 2460 metrów wulkan.

Władze obawiają się skażenia upraw i ujęć wody pitnej. Spodziewać się trzeba wszystkiego, ponieważ poprzednio do erupcji doszło ponad 400 lat temu i nie została ona opisana.

erupcja wulkany chmura popiołu

popiół z wulkanu opadł na ziemię
Tymczasem u wybrzeży Japonii nastąpiła erupcja podwodnego wulkanu Nishino-shima, który pozostawał w uśpieniu przynajmniej od 28 lat. Po raz pierwszy jednak jego krater wyłonił się powyżej powierzchni morza.

Potoki lawy spowodowały utworzenie się niedużej wulkanicznej wyspy, która została odkryta przez japońską straż przybrzeżną. Nowy ląd ma 200 metrów średnicy i wysokość około 20 metrów.
Erupcja podwodnego wulkanu Nishino-shima utworzyła wyspę u wybrzeży Japonii.

Jedną z większych w ostatnich latach erupcji zaobserwowali mieszkańcy włoskiej Sycylii. Fontanny lawy trysnęły z wulkanu Etna. Spektakl choć malowniczy, nie jednemu turyście zjeżył włosy na głowie. Potoki rozżarzonej do czerwoności lawy sięgnęły miejscowości Zafferana, gdzie dokonały niedużych zniszczeń zabudowań. Włoscy wulkanolodzy monitorują aktywność Etny i jeśli zajdzie taka potrzeba, wezwą władze do przeprowadzenia ewakuacji ludności.

Jedna z największych erupcji Etny w ostatnich latach.

W Meksyku sen spędza w powiek mieszkańcom wulkan Colima z krateru którego unosi się para i popiół. Erupcja nastąpiła dosyć nieoczekiwanie po dłuższym okresie uspokojenia. W Ekwadorze w Ameryce Południowej nastąpiła erupcja wulkanu Reventador. Popioły wzbiły się na wysokość 6 kilometrów.

Kilka wulkanów przejawia aktywność również w Rosji. Na Kamczatce wybuchł Kluczewski, który spowodował problemy w ruchu lotniczym. Popioły sięgnęły wysokości aż 13 kilometrów. Natomiast z wulkanu Szywiełucz popioły unoszą się na 10 kilometrów i zmierzają nad wody Morza Beringa. W największą siłą wybuch jednak wulkan Płoski Tołbaczik.

Jak podają rosyjscy naukowcy, w tym roku odnotowano największą liczbę erupcji wulkanicznych w całej historii obserwacji prowadzonych na Kamczatce od początku dwudziestego wieku. W sumie wybuchło siedem wulkanów.

Poprzedni rekord odnotowano w 1945 roku, kiedy obserwowano erupcję sześciu wulkanów. Mimo, że w ciągu kilku dni w różnych regionach świata doszło do wybuchów, nie są one ani potężne, ani też szczególnie niebezpieczne. Na chwilę obecną możemy więc spać spokojnie.

Lista wulkanów które wybuchły w 2013 roku

wulkany które wybuchły w 2013 roku

źródło: Twoja Pogoda

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
iWONKA Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iWONKA
Gość
iWONKA

Płaszcze Ziemi oraz jej jądro pracują cały czas, z dwojga złego lepsze wybuchy wulkanów niż trzęsienia ziemi…