Wulkany zagrażają naszej cywilizacji

Wulkan Ontake JaponiaZaledwie kilkanaście dni temu wybuch wulkanu Ontake w prefekturze Nagano – w centralnej części japońskiej wyspy Honsiu – zabił co najmniej kilkadziesiąt osób. Wulkany to jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk na Ziemi. Superwulkan pod parkiem narodowym Yellowstone to tykająca bomba zegarowa – oceniają naukowcy i ostrzegają: w parku Yellowstone już zaczął topić się asfalt na drogach.

Wybuchu wulkanów nie da się dokładnie przewidzieć – podkreśla prof. Marek Lewandowski z Instytutu Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk. Potwierdza to właśnie erupcja wulkanu Ontake w Japonii. Nagły i niespodziewany wybuch zabił kilkadziesiąt osób. W chwili eksplozji na zboczach było ok. 250 turystów. Tylko 100 z nich było stanie samodzielnie zejść w dół. Trwają poszukiwania ciał tych, którym nie udało się ocaleć.

Wulkan Ontake JaponiaWulkan Ontake Japonia

Ontake zaliczany jest tych najbardziej nieprzewidywalnych wulkanów – mówi prof. Lewandowski. – Nie do końca rozumiemy wulkany. Gdy para wodna gromadzi się i rośnie ciśnienie, dochodzi do eksplozji, ale naukowcy nie potrafią zbadać, w którym momencie para osiąga punkt krytyczny i kiedy następuje eksplozja – wyjaśnia geolog.

Wulkan na Islandii – Bardarbunga – jest innego typu. – On nie eksploduje, ale wyrzuca trujące gazy i pył – wyjaśnia profesor Lewandowski. – Magma wydobywa się przez szczelinę, skorupa ziemska pęka, ale nie ma tu eksplozji, erupcja przebiega łagodnie – dodaje profesor.

Bardarbunga Wulkan na Islandii Bardarbunga Wulkan na Islandii

– Erupcja pyłów i gazów wulkanów na Islandii jest bardzo niebezpieczna. Mamy już takie doświadczenia – przypomina profesor. Były już erupcje wulkanów, które trwały kilka miesięcy i efekty odczuwali ludzie w Londynie, a nawet w czeskiej Pradze.

Erupcje będą trwały, geolodzy spodziewają się, że wulkany będą zatruwać atmosferę ziemi. Wszystko zależy od skali – tłumaczy Marek Lewandowski.

– Jeżeli będzie to skala 8 do 9, czyli najwyższa, jest to bardzo niebezpieczne dla całej Ziemi. Za czasów ludzkiej cywilizacji jeszcze do takiego wybuchu nie doszło – uspokaja jednocześnie profesor.

„Superwulkan Yellowstone? Wkrótce zacznie być aktywny”

– Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest superwulkan Yellowstone i wkrótce nadejdzie czas jego aktywności – ostrzega geolog. – Superwulkan regularnie wybucha co 600 tys. lat i powoduje ogromne szkody, a od ostatniego wybuchu właśnie minęło 600 tysięcy lat – zwraca uwagę.

Wybuch superwulkanu Yellowstone prawdopodobnie trwałby kilka lat.

źródło: IAR (ks, evak)

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.