Wybuch elektrowni atomowej na Ukrainie? A może w Rosji? Plotka wywołała panikę

Kolejki w Polsce po płyn Lugola, panika na portalach społecznościowych, ludzie szczelnie zamykający okna – takie reakcje w ciągu zaledwie kilku godzin wywołała plotka o wybuchu elektrowni atomowej na Wschodzie.

We wtorek telefony w kieleckim Sanepidzie i w szpitalach nie przestają dzwonić. Przerażeni ludzie pytają o wybuch elektrowni atomowej, który miał rzekomo mieć miejsce za wschodnią granicą Polski.

Jedni słyszeli o tragedii w Rosji, inni na Ukrainie. Raz mowa jest o wybuchu, innym razem w wycieku. Na forach internetowych pojawiają się nawet precyzyjniejsze dane, że chodzi o elektrownię jądrową w rosyjskim Obninsku. Problem w tym, że w 2002 r. została ona wyłączona.

Nie wiadomo skąd dokładnie wzięła się ta plotka. Prawdopodobnie jej rozprzestrzenianie zaczęło się w Kielcach, kiedy ktoś powiedział, że jeden z tamtejszych szpitali odnotował przekroczony bezpieczny poziom promieniowania. Jak ustalił portal echodnia.eu, w żadnym z kieleckich szpitali nie ma aparatury do jego mierzenia.

Atmosferę podgrzał link do artykułu o awarii elektrowni atomowej w Rosji wrzucony we wtorek na serwisie Wykop. Gdy jednak go otworzymy okazuje się, że artykuł powstał w styczniu 2010 r.

strazak 30.07.13, 15:46 Wybuch miał nastąpić na dawnej elektrowni w czarnobylu. Z powodu powstania paniki informacje mają być podane wieczorem. Wiatr wieje w kierunku wschodnim wiec narazie nie ma zagrożenia. Cała moja jednostka o tym już mówi myślę że mamy powody do obaw.

JAAA 30.07.13, 15:11 ej tez to słyszałam podobno potwierdzone przez ministerstwo obrony moi znajomi maja w rodzinie kogos z ONZ i mi piszą o tym!!!!!!! (…) JA Z LODZKIEGO JESTEM..MOJEJ KOLEZANKI Z RODZINY JEST KTOŚ Z ONZ..NAPISAŁA ZE PODA TO WIECZOREM I JEST POTWIERDZONE PRZEZ MINISTERSTWO OBRONY A JA NIE WIEM CO ROBIĆ kUR** PANIKUJĘ!!!

Monik 30.07.13, 15:55 MALOPOLSKA Tez sie dowiedzialam telefonicznie, PROMIENIOWANIE ZE JEST PODWYZSZONE W KRAKOWIE I KIELECKIM? OBY TO NIE BYLA PRAWDA

Gerwaz 30.07.13, 16:07 Też o tym słyszałem. Szpital w Radomiu rozpoczął wprowadzanie odpowiednich procedur

Zapracowane 30.07.13, 16:10 Woj Lubelskie www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/apokaliptyczny-pozar-seria-wybuchow-na-florydzie,343353.html  Może chodzi o ten wybuch z wybuchem elektrowni Rosja , Ukraina często mylona!!

pawel-2013 30.07.13, 16:20 To jakaś plotka… Koleżanka mojej babci [emerytka czy rencistka – nie ma dostępu do neta] też o tym słyszała ok. 14. Ale chyba nic się nie dzieje – to chyba fake, bo patrzcie: www.gammavo.dotdenial.org/ oraz www.paa.gov.pl/ocena-sytuacji-radiacyjnej-kraju/rozklad-mocy-dawki-promieniowania-gamma

llespaulus 30.07.13, 16:31 wiadomosc taka dotarła do mnie od lekarza ze szpitala oraz od ojca przez telefon jest to wiadomosc tajna 9wyciekła bo wkoncy to polska) jednak skoro taka informacja poszła do sztabów kryzysowych sanepidów i szpitali to raczej faktycznie cos sie stało. A ruskie nawet przy czarnobylu długo nic nie mówiły i zatajaly wybuch dopiero wskaxniki radioaktwności zdemaskowały i zaczeli ich bombardowac telefonami.

micha 30.07.13, 16:47 W mojej rodzinie pracuje wojskowy w jednostce chemicznej.Przekazał swojej rodzinie zeby nie wychodziły dzieci na powietrze.Szaraki dowiedza sie ostatni….

emi 30.07.13, 16:47 mam ciocię pracująca w szpitalu i sama mówiła że to jest prawda!informacja otrzymana od dyrektora szpitala!

triplexxx3 30.07.13, 16:58 mieszkam w Kielcach, słyszałem tą informację od kogoś kogo bliska osoba pracuje w centrum zarządzania kryzysowego w Kielcach, podobno wybuchło na Ukrainie, póki co nie chcą siać paniki.

Państwowa Agencja Atomistyki: nie było wybuchu elektrowni atomowej

Jednak plotka rozprzestrzeniła się bardzo szybko. W województwie świętokrzyskim w aptekach ustawiają się kolejki po płyn Lugola. Lekarze ostrzegają, że przyjmowanie go może zagrażać zdrowiu.

Informacje rozprzestrzeniła się także poza Kielecczyzną. Telefony rozdzwoniły się na przykład w radomskim szpitalu. Zaniepokojeni ludzie pytali o to, jak ratować dzieci przed promieniowaniem.

Za pośrednictwem internetu plotka rozeszła się po reszcie kraju. Na Twitterze co chwilę pojawiają się pytania, czy ktoś wie coś więcej na temat wybuchu elektrowni atomowej.

Informacji o jakimkolwiek problemie z promieniowaniem nie potwierdzają ani świętokrzyskie władze, ani strona rosyjska i białoruska.

Monika Kaczyńska, rzecznik Państwowej Agencji Atomistyki również powiedziała portalowi echodnia.eu, że nie ma żadnego zagrożenia. – Nasze urządzenia pracują przez cały czas. Nie wykryły żadnych niepokojących, ani podwyższonych wskaźników promieniowania radiologicznego.

źródło:www.polskieradio.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.