Wybuch klasy X na Słońcu

Słońce wybuch klasy XW nocy z 24 na 25 kwietnia Słońce popisało się najbardziej energetycznym wybuchem zaliczanym do klasy X – informuje serwis NASA SpaceWeather.com.

Słońce wybuch klasy X

Jeszcze niedawno tarcza Słońca była usiana dużą liczbą plam, a liczba Wolfa opisująca aktywność naszej dziennej gwiazdy sięgała ponad 200. Teraz plam jest mniej i liczba Wolfa sięga tylko 70. Nie oznacza to jednak, że Słońce przestało nas zaskakiwać.

aktualne plamy słoneczne

Chowający się za zachodnim brzegiem tarczy duży kompleks obszarów aktywnych oznaczonych numerami 2035-2046 jeszcze raz dał znać o sobie. W nocy z 24 na 25 maja o godzinie 2.32 popisał się on wybuchem klasy X1.4. Ponieważ rejon wybuchu znajdował się daleko od centrum tarczy Słońca, materia w nim wyrzucona najprawdopodobniej nie dotrze do naszej planety.

Słońce znajduje się obecnie w maksimum swojego 11-letniego cyklu aktywności. Jest ono dość nietypowe, bo ma podwójną strukturę. Pierwszy, niższy pik, pojawił się na przełomie roku 2011 i 2012. W drugiej połowie roku 2012 i prawie cały rok 2013 Słońce było spokojniejsze. Pod koniec 2013 roku aktywność zaczęła jednak rosnąć i wciąż utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie.

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.