Wybuchł wulkan na Antarktydzie cały pokryty lodem

Na Antarktydzie doszło do erupcji lodowego wulkanu Big Ben. Zdarzenie prawdopodobnie zostałoby niezauważone, gdyby nie przepływająca w jego pobliżu naukowa ekspedycja.

wulkan

Do erupcji wulkanu doszło w sobotę 30 stycznia. Masyw znajduje się na na wyspie Heard w australijskim terytorium zależnym Wysp Heard i McDonalda w północnej Antarktydzie.

Wybuch zarejestrowała załoga statku badawczego SIRO obsługiwanego przez australijskich i międzynarodowych naukowców, która akurat odbywała 58-dniową misję w okolicy.

wulkan

wulkan

Uczta dla oka

– To była nieoczekiwana uczta dla załogi. Widzieliśmy parę wydobywającą się z wierzchołka i spływającą flankę lawy. To bardzo ekscytująca obserwacja, dlatego że bardzo mało statków dociera w tą część świata. Ostatnia geologiczna wyprawa pojawiła się tu prawie 30 lat temu, w 1987 r. – opowiada prof. Mike Coffin, szef wyprawy badawczej.

Jego ekspedycja bada związek między aktywnymi wulkanami na dnie morskim a wydobywaniem się żelaza, które wspiera życie w Oceanie Południowym.

Wulkan o nazwie Big Ben jest najwyższym szczytem na australijskim terytorium zamorskim. Wiadomo jedynie, że wybuchł przynajmniej trzy razy od 2000 roku, donosi Instytut Badań Morskich i Antarktyki (IMAS).

źródło: tvn meteo

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

2 thoughts on “Wybuchł wulkan na Antarktydzie cały pokryty lodem”

 1. No ludzie pisze się „wybuchł wulkan”, a nie wybuch wulkan….

  Jeszcze nikt nie zagłosował.
  Proszę Czekać...
  1. Dzięki 🙂
   Gdzieś wessało jedną literkę

   Jeszcze nikt nie zagłosował.
   Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.