Wybuch wulkanu Kilauea na Hawajach. Lawa tryska ze środka lasu koło domów. 10 tysięcy osób musi uciekać

0
24
Wulkan Kilauea Hawaje

Wulkan Kilauea położony na wyspie Hawaii, znanej również jako Big Island, wybuchł w czwartek. Po erupcji lawy władze zarządziły ewakuację mieszkańców. Swoje domy musi opuścić 10 tysięcy osób.

Wulkan wybuchł po serii trzęsień ziemi na wyspie w ciągu ostatnich kilku dni, w tym wstrząsu o magnitudzie 5,0 – poinformowały na swej stronie internetowej amerykańskie służby geologiczne USGS.

Po tym, jak z pęknięcia w kraterze zaczęły wydobywać się para i lawa, mieszkańcy miejscowości Puna zostali zmuszeni do ewakuacji. Początkowo wydobywająca się z wulkanu lawa może osiągnąć temperaturę 1149 stopni Celsjusza.

Lawa tryska ze środku lasu

Jeden z mieszkańców powiedział lokalnym mediom, że widział „fontanny” lawy. Jak widać na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych, czerwony popiół wzbił się z głębi krateru wysoko nad wyspę – podaje agencja Reutera.

Do erupcji wulkanu Kilauea, jednego z pięciu na głównej hawajskiej wyspie, dochodzi nieprzerwanie od ponad trzech dekad. Oprócz Kilauei, aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa. Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym i jeden ze stanów USA.

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o