Wybuch wulkanu Kilauea na Hawajach. Lawa tryska ze środka lasu koło domów. 10 tysięcy osób musi uciekać

Wulkan Kilauea Hawaje

Wulkan Kilauea położony na wyspie Hawaii, znanej również jako Big Island, wybuchł w czwartek. Po erupcji lawy władze zarządziły ewakuację mieszkańców. Swoje domy musi opuścić 10 tysięcy osób.

Wulkan wybuchł po serii trzęsień ziemi na wyspie w ciągu ostatnich kilku dni, w tym wstrząsu o magnitudzie 5,0 – poinformowały na swej stronie internetowej amerykańskie służby geologiczne USGS.

Po tym, jak z pęknięcia w kraterze zaczęły wydobywać się para i lawa, mieszkańcy miejscowości Puna zostali zmuszeni do ewakuacji. Początkowo wydobywająca się z wulkanu lawa może osiągnąć temperaturę 1149 stopni Celsjusza.

Lawa tryska ze środku lasu

Jeden z mieszkańców powiedział lokalnym mediom, że widział „fontanny” lawy. Jak widać na zdjęciach publikowanych w mediach społecznościowych, czerwony popiół wzbił się z głębi krateru wysoko nad wyspę – podaje agencja Reutera.

Do erupcji wulkanu Kilauea, jednego z pięciu na głównej hawajskiej wyspie, dochodzi nieprzerwanie od ponad trzech dekad. Oprócz Kilauei, aktywny jest jeszcze wulkan Mauna Loa. Hawaje to archipelag wysp wulkanicznych na Oceanie Spokojnym i jeden ze stanów USA.

Wspomóż nasz rozwój i Udostępnij:

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o