Wybuchł wulkan Bezimiennyj na Kamczatce. Popiół wzniósł się na wysokość 15 kilometrów

Na Kamczatce w środę rano doszło do potężnej erupcji wulkanu Bezimienny. Olbrzym wyrzucił słup popiołu na wysokość 15,5 kilometrów.

Wybuch wulkanu odnotowano o 04:45 czasu lokalnego. Chmura popiołu rozprzestrzeniła się na południowy wschód od wulkanu.

Wulkan Bezimienny Kamczatka

Stratowulkan o wysokości 2882 m n.p.m., położony w kluczewskiej grupie wulkanów na Kamczatce w Rosji. Wulkan Bezimienny położony jest na południowo-wschodnim stoku wygasłego wulkanu Kamień, jego największa erupcja miała miejsce pomiędzy 1955 i 1956 rokiem, aż do tego czasu również był uważany za wygasły. W wyniku erupcji wysokość wulkanu zmniejszyła się o około 200 m, a jej siła i przebieg były podobne do wybuchu Mount St. Helens 18 maja 1980 roku.

Bezimienny wulkan wybuchł

bezimiennyj wulkan

Charakteryzuje się tym, że jest wydłużony w kierunku wierzchołka. Bezimiennyj został dość znacznie zniszczony podczas erupcji w 1956 roku, zwłaszcza jego wschodnia część. Zbocza góry wielokrotnie zalewała lawa. U podnóża wulkanu znajduje się dwanaście „kopuł” w różnym składzie i wieku.

Na złamanym szczycie wulkanu znajduje się ogromny krater o wymiarach 1,3 x 2,8 kilometra. Wysokość Bezimiennego przed erupcją w 1956 roku wynosiła 3075 metrów, a od 1976 roku mierzy on 2886 metrów.

Zdjęcia z wyprawy na wulkan Bezimiennyj Kamczatka

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.