Wyjątkowo sroga zima w Egipcie

Egipt piramidy pod śniegiem

Przed rokiem na stolicę Egiptu spadł pierwszy śnieg od ponad 100 lat. Zaskoczeni byli wszyscy, nawet sami mieszkańcy. Chyba zapomnieli z czym przyszło się zmierzyć ich przodkom. W kraju piramid bywało bowiem tak zimno, że lód pokrywał Nil. Jak to możliwe?

W dzisiejszych czasach śnieg w Kairze, stolicy Egiptu, to zjawisko nazywane fenomenem, bo zdarza się nie częściej niż raz na pokolenie. Za naszego życia zdarzyło się to tylko raz, o poranku 13 grudnia 2013 roku. W dzielnicy Madinaty, położonej we wschodniej części Kairu, wykonano pierwsze zdjęcia śniegu od 10 stycznia 1855 roku, czyli od 158 lat.

Wcześniej śnieg sypał na miasto jeszcze co najmniej raz, w 1639 roku. Pewnie jest jednak, że nie widziano go tylko dwukrotnie. Źródła pisane wspominają nie tylko o śniegu, lecz o mrozie i to nie byle jakim, bo tak długotrwałym, że potrafił zamarznąć Nil. To wcale nie żart.

Pierwszy śnieg w Kairze, stolicy Egiptu, od niepamiętnych czasów.Egipt zima

Niedawno minęła tysięczna rocznica ostatniego zamarznięcia jednej z dwóch najdłuższych rzek świata. Miało to miejsce w 1010 roku. Jak podają księgi, do których dotarli egipscy archeolodzy, była to wyjątkowo surowa zima. Dzisiaj wiemy, że tak zimno w Afryce nie było aż po dziś dzień.

Nil zamarzł z powodu klątwy?

Z atakiem zimy sprzed 1005 lat wiąże się ciekawa legenda. Otóż w tym czasie Egipt znajdował się pod panowaniem Fatymidów, którzy ustanowili kalifat. Kalif Al-Hakim bi-Amr Allah na kilka miesięcy przed początkiem srogiej zimy nakazał zburzyć Bazylikę Grobu Świętego w Jerozolimie, co wyjątkowo rozzłościło wiernych. Rzucili oni na kalifa klątwę.

Początkowo ją zbagatelizował, ale, gdy nadeszły zimne dni, a Nil zaczął pokrywać lód, na kalifa i jego poddanych padł blady strach. Wielu wtedy zmarło z powody wychłodzenia i ciężkich chorób układu oddechowego. Zamarznięty Nil nie pozwolił kalifowi utrzymywać władzy na terytorium kalifatu w takim stopniu, jaki by sobie życzył. Dochodziło do licznych niepokojów. To uświadamia nam jak w ówczesnych czasach z wielką powagą sugerowano się zwykłymi zabobonami.

Egipt piramidy pod śniegiem

Sfinks pod śniegiem

Historyczne księgi o zamarznięciu Nilu wspominają jeszcze tylko raz, w 829 roku, za rządów kalifa Al-Mamuna z dynastii Abbasydów, który organizował w tym czasie dwie wyprawy na ziemie Cesarstwa Bizantyjskiego. Były to bardzo odległe czasy, ludność w znacznej mierze była niepiśmienna, więc brak szczegółów na temat skutków srogiej zimy na życie Egipcjan.

Pomiędzy oboma incydentami zimowymi rodziła się Polska. W 940 roku w Gnieźnie, na Wzgórzu Lecha, wzniesiono pierwszy gród plemienia Polan, a w 966 roku Mieszko I przyjął chrzest.

Dlaczego było tak zimno?

Rekonstrukcje klimatyczne, poczynione na podstawie badań osadów, rdzeni lodowych i słojów drzew, wskazują, że zwłaszcza w 829 roku doszło do krótkotrwałego, ale znacznego ochłodzenia na Ziemi. W Egipcie szczególnie odczuwane to było między listopadem a marcem, a więc podczas najzimniejszego okresu w całym roku.

Rekonstrukcja anomalii temperatury z ostatnich 2000 lat.Rekonstrukcja anomalii temperatury z ostatnich 2000 lat.

Temperatura mogła się przez kilka miesięcy utrzymywać w okolicach zera, a nocami poniżej zera. Nil zaczął zamarzać, najpierw na brzegach, a potem już w znacznej części. Mało prawdopodobne jest jednak, aby zamarzł całkowicie od źródła aż po deltę. Spiętrzenia kry lodowej z pewnością doprowadzały do podtopień i powodzi.

Fale chłodnego powietrza spływały nad północną Afrykę i kraje Bliskiego Wschodu znad Arktyki, od strony Europy. Także tam zimy były surowe, zamarzały nawet największe rzeki.

Nil znów pokryje się lodem?

Dzisiaj mrozy w Egipcie zdarzają się rzadko i na krótko. W ostatnich kilkudziesięciu latach najniższa temperatura powietrza zmierzona w Kairze to minus 1,1 stopnia. W Gizie, gdzie znajdują się słynne piramidy, bywało zimniej. Termometry potrafiły pokazać 4 stopnie mrozu.

Jednak najniższą temperaturę zmierzono w miasteczku Nachl w samym sercu Półwyspu Synaj, gdzie było minus 8,8 stopnia. Mrozu w całej historii pomiarów meteorologicznych nie uświadczono m.in. w Aleksandrze i Szarm el-Szejk.

Egipt śnieg

Kiedy znów Nil pokryje się warstwą lodu. Naukowcy nie mają żadnej wątpliwości, że na skutek ocieplenia klimatu nie nastąpi to wcześniej niż za kilka tysięcy lat. Jednak anomalie pogodowe mogą sprawić, że opady śniegu mogą się zdarzać częściej, zwłaszcza podczas takich, zim, jakie przeżywamy w Polsce obecnie, a więc dość łagodnych, bo właśnie wtedy zimne powietrze najczęściej dociera do Egiptu.

źródło: TwojaPogoda.pl

Jeszcze nikt nie zagłosował.
Proszę Czekać...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.