Wyspy Tonga przygotowują się na uderzenie największego cyklonu w historii

Wyspy Tonga cyklon

Państwo wyspiarskie Tonga na Pacyfiku ogłosiło stan wyjątkowy, szykując się na uderzenie cyklonu Gita, który kilkadziesiąt godzin wcześniej siał spustoszenia na Samoa i amerykańskim Samoa – donosi The Guardian.

Rząd Tonga ogłosił stan wyjątkowy w poniedziałek o poranku, by umożliwić 100 tys. mieszkańcom przygotować się na uderzenie burzy kategorii czwartej. Oczekuje się, że Gita zintensyfikuje się do cyklonu najwyższej piątej kategorii w nadchodzących godzinach i będzie zmierzał w kierunku Fidżi, Vanuatu i Nowej Kaledonii w dalszej części tygodnia.
Synoptycy oczekują, że cyklon uderzy w Tonga o godz. 20:00 czasu lokalnego, ale dwie godziny wcześniej wszyscy mają być w schronach.

cyklon gita

Polikalepo Kefu, menedżer ds. komunikacji Czerwonego Krzyża na Tonga, powiedział, że większość mieszkańców jest „bardzo przerażona”. „Nigdy wcześniej w główną wyspę nie uderzył cyklon najwyższej kategorii. Wszyscy zastanawiają się, jak silny wiatr będzie” – zaznacza Kefu. „Turyści w większości ewakuowali się lub przebywają w swoich hotelach i są pod stałą opieką” – dodał. Narodowy Komitet ds. Zarządzania Kryzysowego na wyspach Tonga powiedział, że w szczytowym momencie Gicie może towarzyszyć wiatr o stałej prędkości ponad 200 kilometrów na godzinę, a mieszkający na terenach zagrożonych powodzią lub obszarach nisko położonych powinni się ewakuować.

cyklon gita

Premier stanu Semisi Sika powiedział, że stan wyjątkowy został ogłoszony, by zminimalizować utratę życia i dać ludziom więcej czasu na przycinanie drzew, zabezpieczanie mebli i bezpieczne przechowywanie zwierząt przed przeprowadzką do centrum ewakuacyjnych. Na głównej wyspie Tongatapu utworzono ośrodki ewakuacji, a także Vava’u, Ha’apai i „Eua”. Lokalne media donoszą, że przygotowania na uderzenie cyklonu w niedzielę były utrudnione z uwagi na pozamykane sklepy. Służba Meteorologiczna Fidżi ostrzegła, że Gita może umocnić się do burzy z kategorii piątej, zanim dotrze do Tonga i najgorsza część uderzy w samym środku nocy w główną wyspę.

cyklon gita
Cyklon Gita na Samoa

Gita była burzą pierwszej kategorii, kiedy uderzyła w weekend w Samoa i Amerykańskie Samoa, a część obu wysp znalazła się pod wodą. Tysiące ludzi straciło łączność i energię elektryczną, a władze służby zdrowia obawiają się o rozprzestrzenianie chorób przenoszonych przez wodę, a także gorączki dengi. Kierownik ds. komunikacji Czerwonego Krzyża na Pacyfiku, Hanna Butler, powiedział, że oczyszczanie na Samoa i Samoa Amerykańskim może potrwać kilka tygodni lub miesięcy, ale wciąż trwają prace nad oceną pełnej skali szkód.

Cyklon Gita na Samoa
Cyklon Gita na Samoa
Cyklon Gita na Samoa
Cyklon Gita na Samoa

Cyklon Gita na Samoa

źródło: krolowa-superstar.blog.pl

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o